SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 14-10-2021 14:47   Güncelleme : 14-10-2021 14:47

Ölü ve Yaralılar Var: Ordu Sokağa İndi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen protesto gösterilerinden çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Ölü ve Yaralılar Var: Ordu Sokağa İndi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hizbullah ve müttefiklerinin liman patlaması soruşturması hakimine karşı düzenlediği protesto gösterilerinden çıkan çatışmalarda 3 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nın haberine göre, göstericilerin de silah kullandığı olaylarda, çeşitli yönlerden göstericilerin üzerine ateş açıldı. Görgü tanıkları kalaşnikofların, tabancaların, roket atan tüfeklerin kullanıldığı çatışmalara keskin nişancıların da katıldığını belirtti.

Hizbullah ve müttefiki örgütlerin bugün için gösteri çağrısı yapmasından sonra sağcı Hristiyan Lübnan Güçleri de taraftarlarını seferber etmişti.

Çatışmaları neyin tetiklediği bilinmezken, iç savaş döneminde Müslüman ve Hristiyan bölgeler arasındaki cephe hattı boyunca gerginliğin yüksek olduğu belirtildi. 

Çatışmalardan sonra ordunun bölgeye sevk edildiği belirtildi. Ordunun bölgeye ulaşmasından sonra da çatışmaların devam ettiği belirtildi. Lübnan Başbakanı Necip Mikati sükunet çağrısında bulundu ve insanları “iç çatışmaya sürüklenmemeye” çağırdı.

4 Ağustos 2020’de Beyrut limanındaki tonlarca amonyum nitratın patlaması sonucu enez 215 kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmıştı.

Hizbullah soruşturmayı yürüten baş hakime, çoğunluğu Hizbullahla bağlantılı siyasetçileri sorguladığı için karşı çıkıyor.

Kaynak: Ajans Bizim