SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 13-01-2022 09:37   Güncelleme : 13-01-2022 09:37

Orman Köylüsüne Müjde! 400 Milyon Ödenek

ORKÖY projeleri kapsamında bu yıl orman köylülerine yönelik olarak yapılacak çalışmalar için 400 milyon lira ödenek ayrıldı.

Orman Köylüsüne Müjde! 400 Milyon Ödenek

Geçtiğimiz yıl 11 bini aşkın orman köylüsü ile 12 orman köyü kooperatifine toplamda yaklaşık 354 milyon liralık destek sağlayan Orman Genel Müdürlüğü, bu yıl için 400 milyon liralık bir ödenek ayırdı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, ORKÖY projeleri ile orman köylülerinin yaşam kalitesini iyileştirip, gelir seviyelerini artırarak ormanlar üzerindeki olumsuz baskıyı azaltmayı, orman-halk ilişkilerini düzenleyerek, ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Karacabey, ‘’Bugün Türkiye’de yaklaşık 23 bin orman köyünde 7 milyon vatandaşımız yaşıyor. İhtiyaç doğrultusunda orman köylülerimiz için yeni projeler geliştirmeye ve ek istihdam alanları sağlamaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın daha iyi şartlarda yaşamaları için gereken gayreti gösteriyoruz. ORKÖY projeleri kapsamında 2021 yılında 11 bini aşkın orman köylüsüne ve 12 orman köyü kooperatifine toplamda yaklaşık 354 milyon liralık destek sağladık. 2022 ORKÖY bütçesi ise 400 milyon lira olarak planlandı. Bu ödeneklerle birlikte toplamda 12 bin orman köylüsüne ulaşmayı hedefliyoruz’’ dedi. 

Karacabey, güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi, dış cephe mantolama, katı yakıtlı kalorifer sistemi, köy evleri elektrik iç tesisatı, traktör, tomruk çekme vinci, motorlu testere, hayvancılık, fenni arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, seracılık ve mikro kredi olmak üzere çeşitli proje türlerinde destekler sağladıklarını, sağlamaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajans Bizim