GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-05-2022 23:19

Ormancılara Yangın Eğitimi

Yaz aylarında orman yangınlarına zamanında müdahale yapılabilmesi amacıyla eğitim çalışmaları devam ediyor.

Ormancılara Yangın Eğitimi

Orman Genel Müdürlüğü, her yıl yaşanılan orman yangınlarına karşı önlemlerini artırırken, çıkabilecek yangınlara zamanında ve bilinçli bir şekilde müdahale edilebilmesine yönelik eğitim çalışmalarını da sürdürüyor.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğünde, teknik personeli ile birlikte arazöz ve yangın söndürme ekiplerine yönelik eğitim verildi. Olası bir yangına en hızlı ve en etkin şekilde müdahale edebilmek amacıyla düzenlenen eğitimde, ekiplerin kullandıkları araç gereçler kontrol edildi, bilgileri tazelendi. Orman Bölge Müdürü Birol Dündar ve bölge yöneticileri de eğitim çalışmalarında hazır bulundu. İş başı eğitiminde, yangın sebepleri ve müdahale yöntemleri, araç gereçlerin kullanılmasında dikkat edilecek hususlar, kişisel koruyucu güvenlik malzemelerinin kullanımı ve bakımı, tim oluşumu ve yangına müdahale şekilleri konularında bilgiler verildi.

Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü Kayı Orman Deposunda ise arazözlerde bulunması gereken malzemeler ve koruyucu donanıma ait bilgiler aktarıldı ve malzemeler kontrol edildi. 

Emet Orman İşletme Müdürlüğünde ise, daha yangın sezonu öncesi işbaşı eğitimi düzenlendiği aktarıldı. Eğitim programı kapsamında orman yangınları temel bilgileri, yangınlara müdahale teknikleri, kullanılan ekipman, el aletleri, iş makinaları, pompa kullanımı, genel iş güvenliği, haberleşme, yangın organizasyonu konularında verilen teorik eğitimin ardından, araç, malzeme kontrolleri yapıldı. İş güvenliği konularında kurallara uyulmasının önemi üzerinde durulan eğitimde, özellikle yangın ihbarlarında doğru tarifin erken müdahalede etkili olacağı bilgisi verildi, dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde duruldu.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ