GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-08-2021 13:32   Güncelleme : 02-08-2021 13:32

Ormanlık Alanlara Giriş Çıkışlar Yasaklandı

Adıyaman Valiliği tarafından orman yangınları sonrası il genelinde alınan yeni önlemlerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Ormanlık Alanlara Giriş Çıkışlar Yasaklandı

Orman yangınlarına karşı vatandaşların uyarıldığı açıklamada, “Son günlerde ülke genelinde yaşanan ormanlık alanlarda çıkan yangınlar büyük ölçüde kontrol altına alınsa da, arazi ve hava şartları sebebiyle yangınlar henüz söndürülememiştir. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bölgemizde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle milli servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşı korunmak amacıyla; 6831 sayılı Orman Kanununun 69. Maddesine göre düzenlenen ve Bakanlar Kurulunun 10.09.1976 gün 7/12520 sayılı kararıyla yürürlüğe giren ‘Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde görevlilerin görecekleri işler’ hakkında yönetmeliğin 32. Maddesi gereğince Adıyaman ilimizde oluşan meteoroloji şartları dikkate alınarak ormana giriş çıkışları kontrol altına alma ihtiyacı doğmuştur” denildi.

Kent genelinde ormanlık alanlara giriş çıkışların yasaklandığı kaydedildiği açıklamada, alınan kararlar şöyle sıralandı:

“İlimizde piknik ve mesire yerleri dışındaki ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır. Orman Genel Müdürlüğü programlı çalışmalarının aksatılmaması için ormanlık sahalarda çalışan iş sahipleri kontrollü şekilde giriş çıkış yapacaktır. İş sahipleri en yakın Orman İşletme Şefliği’ne bilgi verecektir. Bu karar İl ve İlçelerde Belediyelerce, köylerde ise İlçe Müftülüklerce halka duyurulacaktır. Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereği işlem yapılacaktır.”