SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 11-05-2022 11:21

Oteldeki Patlamada Ölü Sayısı 43'e Yükseldi!

Küba'nın başkenti Havana'daki Saratoga otelinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 43'e yükseldi!

Oteldeki Patlamada Ölü Sayısı 43'e Yükseldi!

Saratoga'nın iki yıllık bir pandemi aradan sonra 10 Mayıs'ta yeniden açılması için hazırlıklar yapılıyordu. Bunun yerine, binayı parçalayan patlamada ölen 43 kişi için yas tutuluyor ve bina kullanılamaz durumda. 

Acil kurtarma ekipleri enkaz altında kaldığı tahmin edilen üç işçi için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak, uzmanlar, geçen yüzyılın başlarında otele dönüştürülmüş eski bir depo olan 19. yüzyıldan kalma binanın kaderini düşünmeye çoktan başladılar bile. 

Saratoga'yı işleten askeriyeye ait Gaviota turizm şirketinin sözcüsü Roberto Enriques, geçen Cuma günkü patlamada otelin yüzde 80'inin hasar gördüğünü söyledi. Patlamada sadece bir blok ötedeki işlek caddelere tonlarca beton parçası fırladı. Otele komşu binalar da ciddi hasar gördü.  

Enriques, kurtarma çalışmaları bittiğinde yetkililerin yapıyla ne yapacaklarına daha derinlemesine bakacaklarını söyledi.

Yetkililer, dün akşam 43. cesedin bulunduğunu bildirdiler, ancak son kurbanın otelde çalışıp çalışmadığı henüz bilinmiyor.

Enriques, binada bulunan 51 kişinin otelin yeniden açılışı için hazırlandığını ve bunlardan 23'ünün doğrulanan ölenler arasında olduğunu söyledi. Yetkililer, kayıp olduğu belirtilen üç işçinin enkaz altında bulunduğunun tahmin edildiğini belirttiler. 

Yetkililer, olayın bir tankerin gaz servisi yaptığı sırada meydana geldiğini belirterek, patlamanın gaz sızıntısından kaynaklandığı yönünde bulgular olduğunu söylediler. 

Sağlık Bakanlığı, Salı akşamı yaptığı açıklamada, en az bir İspanyol turist de dahil olmak üzere toplam ölü sayısının 43'e yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde bulunan yaralı sayısı ise 17. 

Resmi Cubadebate web sitesine göre, Havana Komünist Partisi başkanı Luis Antonio Torres Iríbar, 38 evin patlamadan etkilendiğini ve 95 kişinin yeniden yerleştirilmesi gerektiğini belirterek, otele komşu binalardan birinin yıkılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ