SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 26-07-2021 10:15   Güncelleme : 26-07-2021 10:15

Parlamento Feshedildi!...

Koronavirüs Tunus'u karıştırdı: Başbakan görevden alındı, parlamento feshedildi

Parlamento Feshedildi!...

Tunus'ta hükümetin COVID-19 krizini ele alış biçimini protesto etmek için Tunus genelinde on binlerce kişinin gösterilere katılmasının ardından Tunus Cumhurbaşkanı Kais Said, başbakanı görevden aldı ve parlamentoyu feshetti.  

Said, sarayındaki acil güvenlik toplantısından sonra televizyonda yayınlanan bir konuşmada, ülkeye sükunet getirmeyi amaçladığını söyleyerek, yeni bir başbakanın yardımıyla görev alacağını duyurdu. Ancak muhalifler onun bu hareketini darbe olarak nitelendirdi.  Tunus Meclis Başkanı Raşid Gannuşi, cumhurbaşkanını "devrime ve anayasaya karşı bir darbe" düzenlemekle suçladı.

Tunus Cumhurbaşkanı, ''Bu kararları Tunus'a toplumsal barış geri dönene ve devleti kurtarana kadar aldık" dedi.  Ülkede daha fazla şiddete askeri güçle karşılık verileceği uyarısında bulunan Said, ''Silaha başvurmayı düşünenleri uyarıyorum. Kim kurşun sıkarsa silahlı kuvvetler buna kurşunla karşılık verir'' dedi.

Dün gece geç saatlerde, protestocular Başbakan Hişam Meşişi'nin görevden alındığı haberini kutladı. Cumhurbaşkanı Said, başkent Tunus'ta kalabalığa katıldı.

Hükümetin Covid-19'u yanlış yönetmesine kızan binlerce protestocu dün sokaklara dökülmüş ve polisle çatışmıştı.

Tunus, on yıl sonra derin bir ekonomik krizle ve Afrika'nın en kötü koronavirüs salgınlarından biriyle mücadele ediyor. Vakalar son haftalarda keskin bir şekilde artıyor ve bocalayan ekonomi üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor.

Başbakan Meşişi geçen hafta sağlık bakanını görevden almıştı, ancak bu insanların öfkesini azaltmadı. 

Kaynak: Ajans Bizim