SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 14-12-2021 15:18   Güncelleme : 14-12-2021 15:18

Parlamento Fiilen Feshedildi

Tunus Cumhurbaşkanı Said, temmuz ayında çalışmalarını durdurduğu Parlamentonun yeni seçimlerin yapılacağı Aralık 2022'ye kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Parlamento Fiilen Feshedildi

Tunus Cumhurbaşkanı Kais Said, tam yetkileri üstlenerek temmuz ayında karar verdiği Parlamento'nun askıya alınmasını Aralık 2022'de yeni yasama seçimleri yapılıncaya kadar uzattı.

Cumhurbaşkanı Said, “Parlamento, yeni seçimler yapılıncaya kadar kapalı kalacak. Parlamento seçimleri, yeni bir seçim kanunu çerçevesinde 17 Aralık 2022’de yapılacak” dedi. 

Bu karar, Said’in 25 Temmuz’da çalışmalarını durdurduğu Parlamentonun fiilen feshedilmesi anlamına geliyor.

Ulusa hitap eden Cumhurbaşkanı Said, anayasa ve seçim kanununda değişiklikler konusunda 1 Ocak’tan itibaren “halkla bir dizi istişare yapılacağını” duyurdu.

Said’in verdiği bilgiye göre, yeni seçim kanunu ve anayasa değişiklikleri 1 Ocak ile 20 Mart arasında “hakla yapılacak istişareler” çerçevesinde hayata geçirilecek.

Anayasal reformlar ve diğerleri, Cumhuriyetin ilan edilmesinin yıldönümü olan 25 Temmuz 2022’de halk oylamasına sunulacak.

Halk oyuyla 2019 sonunda seçilen Kais Said, sosyo-ekonomik kriz, küresel salgın ve siyasî tıkanmışlık bağlamında 25 Temmuz’da “yakın bir tehlikeyi” gerekçe göstererek, Başbakanı görevden aldı, Parlamentonun çalışmalarını durdurdu ve tüm yetkileri kendisinde topladı

Cumhurbaşkanı böylece, Zeynel Abidin’in rejiminin 2011'de iktidardan deşmesinden bu yana koalisyon hükümetlerinin ana parlamenter gücü olan ve Yeniden Doğuş Partisi olarak da bilinen İslamcı En Nahda partisini fiilen iktidardan uzaklaştırdı.

Cumhurbaşkanı Said, 2014'te parlamenter sisteme benzer hibrid bir yönetim kuran mevcut anayasanın işlevsiz olduğunu tekrarlayıp duruyor. 

Said, konuşmasında, “Anayasa elvermediği için halk egemenliğini kullanamıyorsa yeni bir anayasa hazırlamak gerekir. Anayasalar sonsuz değildir” dedi.

Cumhurbaşkanının temmuz ayındaki güç gösterisini ulusal ve uluslararası kuruluşlar, “iktidarın gasp edilmesi” olarak değerlendirdi ve “Arap Baharının beşiği” Tunus’ta haklar ve hürriyetler konusunda endişelerini dile getirdi. Rakipleri Cumhurbaşkanını “darbe yapmakla” suçladı.

Kais Said, konuşmasında, “Ne darbesi! Tek adam iktidarından ve özgürlüklere zarar verildiğinden söz ediyorlar. Peki, fikirlerini ifade ettiği ya da gösteri yaptığı için kime soruşturma açılmış, kim tutuklanmış?” diyerek kendini savundu.

Bu konuşmadan birkaç gün önce Tunus’ta görev yapan G7 ve Avrupa Birliği ülkeleri Büyükelçileri, Tunus’u “demokratik kurumlara geri dönmeye” çağırdı.

Kaynak: Ajans Bizim