SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 25-04-2022 10:57

Rafineride Patlama: En Az 80 Kişi Öldü!

Nijerya’da yasalara aykırı olarak faaliyet gösterdiği belirtilen bir petrol rafinerisinde meydana gelen patlamada en az 80 kişinin öldüğü bildirildi.

Rafineride Patlama: En Az 80 Kişi Öldü!

Yerel yetkililer tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, patlama cuma günü meydana geldi.

Yerel bir yetkili, tesiste patlamanın olduğu yerde en az 80 yanmış ceset bulunduğunu söyledi. Ölü sayısının artabileceğini kaydeden yetkili, çok sayıda araç ve bidonun yere saçıldığını bildirdi.

Çok sayıda kişinin ciddî biçimde yanarak yaralandığı ve bu kişilerden bazılarının daha sonra hastanede öldükleri kaydedildi.

Yardım ekipleri, yanmış bazı cesetlerin tanınmaz hale geldiğini, kaçmaya çalışan bazılarının yanmış cesetlerinin de ağaçların dallarından sarktığını kaydetti.

Polis, patlamanın, yasalara aykırı olarak çalışmaya devam eden rafinerinin sahasında kaçakçılık yapmak amacıyla akaryakıt almak için insanların toplandığı sırada meydana geldiğini belirtti.

Bazı yerel basın yayın organları, ölenlerin sayısının 100’den fazla olduğunu bildirirdi.

Bu tür patlamalar, Afrika kıtasının bir numaralı ham petrol üreticisi olan Nijerya’da sıkça meydana geliyor.

Nijer Deltası (güney Nijerya) petrol bölgesinde bulunan petrol boru hatlarını tahrip ederek petrol çekenler, daha sonra yasalara aykırı olarak çalışan tesislerde bu petrolü rafine ettirerek karaborsada yeniden satıyor.

Nijerya, günde ortalama iki milyon ton ham petrol ihraç ediyor ve bu, ülkenin ihracat gelirinin yüzde 90’ına karşılık geliyor. Ülke petrol zengini olmasına rağmen nüfusun büyük bölümü büyük bir yoksulluk içinde yaşıyor.

Nijerya'daki en feci rafineri patlaması ekim 1998’de ülkenin güneyindeki Jesse’de meydana gelmiş ve 1.000 fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Hükümet, yasadışı rafinerileri önlemek için askerî birlikleri seferber etse de yüzlerce irili ufaklı tesis yasalara aykırı olarak ulaşılması zor sulak ve bataklık alanlarda gözlerden ırak çalışmaya devam ediyor.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ