AFET
Giriş Tarihi : 20-12-2021 12:36   Güncelleme : 20-12-2021 12:36

Rai Tayfununda Ölü Sayısı 208'e Yükseldi

Filipinler'i vuran Rai tayfunu nedeniyle ölü sayısı 208'e yükseldi ve bu Rai tayfununu son yıllarda takımadaları vuran en ölümcül fırtınalardan biri haline getirdi.

Rai Tayfununda Ölü Sayısı 208'e Yükseldi

Yetkililer, Güneydoğu Asya ülkesini kasıp kavuran tayfunun ardından en az 239 kişi yaralandığını,  52 kişinin kaybolduğunu ve  300 binden fazla kişi evlerini terk ettiğini kaydetti.  

Rapor edilen ölümlerin yarısından fazlasının Filipinler'in orta kesimindeki Visayas bölgesinden olduğu bildirildi. Bölge, ülkenin en popüler turistik yerlerinden bazılarına sahip olan Bohol eyaletini içeriyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, tayfundan etkilenen bölgelerdeki kurtarma çalışmaları için yaklaşık 2 milyar peso fon sağlama sözü verdi.

Ulusal polis sözcüsü Roderick Alba, polis personelinin yardım çalışmaları ve etkilenen bölgelerde düzenin sağlanması için seferber edildiğini söyledi. Bununla birlikte, iletişim ve elektrik hatlarında meydana gelen hasar, birçok alanda yardım operasyonlarını engelledi.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün 2019 yılında yayınladığı bir rapora göre, Filipinler'in iklim etkilerine karşı dünyadaki en savunmasız ülke olduğunu belirtti.

Kaynak: Ajans Bizim