EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-08-2020 13:38   Güncelleme : 14-11-2020 13:32

Rektör Turgut TRT GAP Radyosu’na Konuk Oldu

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nun konuğu oldu.

Rektör Turgut TRT GAP Radyosu’na Konuk Oldu

Üniversite bünyesinde Koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmeye çalışılan serum çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Turgut, testlerin devam ettiğinin altını çizdi.

Turgut, “Atlardan antikor üreterek serum geliştirme fikri tamamen bana ait. Ancak bu çalışmada isimleri bilinmeyen onlarca kahraman araştırmacı ve akademisyen yer aldı. Ekibimizle 1 Nisan’da TÜBİTAK ve devletimizin desteği ile koronavirüs tedavisinde kullanılması amacıyla serum çalışmalarına başladık. Atlarımızdan başarılı bir şekilde antikor elde ettik. Üç farklı grup hayvan ile testlerimize devam edeceğiz. Daha sonra ise insanlar üzerinde testlere başlayacağız. Hayvan testlerimizin eylül ayının ikinci haftası gibi başlamasını planlıyoruz. Çok şükür ülkemizde o kadar çok çalışan, üreten insanlar var ki hayvan testlerimiz için ancak eylül ayında sıra bize gelebilecek. Bu mutluluk verici bir durum. Hayvan testlerimiz sonrası faz-1, faz-2, ve faz-3 testlerimizi de tamamlayarak bu ilacı virüse yakalanmış hasta vatandaşlarımızın tedavisinde kullanabileceğiz” dedi.

“Adıyaman Üniversitesi olarak ‘Doğudaki üniversiteler yetersizdir’ önyargısını yıkmak istiyoruz!”

Üniversitedeki akademik çalışmalar hakkında da bilgiler veren Turgut, “Adıyaman Üniversitesi tarihi çok da uzağa dayanmayan bir üniversite olsa da biz hep daha ileriye gitme vizyonuna sahibiz. Koronavirüse karşı geliştirdiğimiz serum çalışması bizi çok mutlu ediyor. Bu tür inovatif ve bilimsel çalışmalarımız ile “Doğu’daki üniversiteler yetersizdir” önyargısını yıkmak istiyoruz. Bir üniversiteyi başarılı kılan ne binası ne de bulunduğu kenttir. Bir üniversiteyi başarılı kılan akademisyenlerinin yaptıkları bilimsel çalışmalardır. Çok şükür Adıyaman Üniversitesi olarak birçok uluslararası indekste oldukça tatmin edici sıralamalar elde etmekteyiz. Kurumumuzda görev yapan akademisyenlerimize bu vesile ile teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın müjdesinin enerji alanında olacağını ümit ediyorum”

TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nun anketine de katılan Turgut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce “Cuma günü açıklayacağım” dediği müjdenin ne olabileceği konusunda fikrini söyledi.

Turgut, “Cumhurbaşkanımız bizleri bu kadar meraka düşürdüyse eminim ki çok büyük bir gelişmedir. Umut ediyorum ki Mavi Vatan’daki enerji kaynaklarına yönelik bir keşiftir. Böylesi bir keşif ülkemizi çok daha ileriye götürebilecek, enerjide dış bağımlılığımızı azaltacaktır. Cumhurbaşkanımıza, Mavi Vatan’da ülkemizin haklarını koruyan ve arayan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” İfadelerini kullandı.