SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 14-06-2022 10:15   Güncelleme : 14-06-2022 10:17

Resmen Vahşet: En Az 50 Kişi Öldürüldü!

Burkina Faso'nun kuzeyindeki bir köye silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda en az 50 kişi öldürüldü!

Resmen Vahşet: En Az 50 Kişi Öldürüldü!

Saldırılar, El Kaide ve IŞİD bağlantılı grupların silahlı ayaklanma başlattığı sınır bölgelerinde yer alan Seno eyaletinin bir parçası olan Seytenga köyünde haftasonunda yaşandı. 

El Cezire'nin haberine göre, Hükümet Sözcüsü Lionel Bilgo, yaptığı açıklamada, Seytenga köyüne yönelik saldırının ardından "Ordu şimdiye kadar 50 ceset buldu" dedi ve ölü sayısının "artabileceğini" kaydetti.

Ölü sayısı konusunda resmi olmayan kaynaklardan çok farklı bilgiler de geliyor. Bazı ajanslar en az 100 kişinin öldüğünü belirtirken, bu sayının 165 olduğu da söyleniyor.  

Birleşmiş Milletler temsilcileri, "çok sayıda kurban olduğunu" belirtilen saldırıyı kınadı ve yetkilileri failleri adalete teslim etmeye çağırdı.

Avrupa Birliği de olayı kınayarak “bu cinayetin koşullarına ışık tutulması” çağrısında bulundu. AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, yaptığı açıklamada, "Saldırıyı gerçekleştiren terörist grubun kullandığı yöntem, yani köyde karşılaştıkları herkesi sistematik olarak infaz etmesi dehşet verici" dedi.

Seytenga, geçen hafta silahlı gruplarla ve hükümet güçleri arasında kanlı çatışmalara sahne oldu. Perşembe günü 11 polis öldürüldü ve ardından, ordunun açıklamasına göre yaklaşık 40 isyancı savaşçının etkisiz hale getirildiği bir askeri operasyon başlatıldı.

Burkina Faso'da, ilahlı grupların eylemlerini sürdürdüğü 2015 yılından bu yana 2 binden fazla kişi öldürüldü. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ