SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 23-12-2021 13:14   Güncelleme : 23-12-2021 13:14

Rusya'dan Türkiye'ye Tepki

Kremlin, Rusya'nın Kocaeli'ndeki parka ''ayrılıkçı isminin verilmesini tasvip etmediğini'' Türkiye'ye söyledi.

Rusya'dan Türkiye'ye Tepki

Rusya, Kocaeli'de açılan bir parka  ''Cevher Dudayev'' adının verilmesine yönelik hoşnutsuzluğunu  Ankara'ya diplomatik kanallardan iletti.  

Rus Tass ajansının haberine göre Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, ''Son zamanlarda maalesef Türkiye'nin bir bölgesinde parklardan birine bu teröristin adı verildi. En hafif tabirle Türk illerinde bu tür isimleri onaylamadığımızı diplomatik kanallardan Türk meslektaşlarımıza zaten bildirdik'' dedi.  

Kremlin yetkilisi, ayrıca Çeçen lider Ramazan Kadirov'un bu olaya tepkisinin oldukça açıklayıcı olduğunu belirterek, ''Bu, Rus bölgesini kontrol etmeye çalışan teröristler tarafından  kışkırtılan birkaç savaşı atlatan bir Rus bölgesinin başkanının çok duygusal ama açıklanabilir bir tepkisi'' dedi.  

''Bunu yapan teröristlerden birinin bir noktada liderleri Dudayev olduğunu" yineleyen Sözcü, ''Elbette bu, tüm Çeçenler için, Rusya Federasyonu içindeki Çeçenya Cumhuriyeti için çok acı bir karar.  Bu nedenle, onun görüşüne göre böyle bir duygusal tepki oldukça anlaşılabilir'' diye konuştu.

Kadirov'un, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na hitaben Türk makamlarının eylemlerine yanıt vermesini istediği belirtildi. Çeçen lider, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "Rusya Federasyonu ile şeffaf ve dürüst ilişkileri" destekleyip desteklemediğini belirlemeye çağırdı. Çeçen lidere göre, ''Türk makamlarının mevcut eylemleri Türk-Rus ilişkilerine doğrudan bir tehdit ve önleyici diplomatik tedbirler alınmalı.''

Kaynak: Ajans Bizim