SİYASET
Giriş Tarihi : 08-06-2021 10:21   Güncelleme : 08-06-2021 10:21

Sağcı ve Solcu Aday Kafa Kafaya

Cumhurbaşkanlığı seçimleri: Peru'da sağcı ve solcu aday kafa kafaya.

Sağcı ve Solcu Aday Kafa Kafaya

Sağcı Fujimori ile solcu Castillo'nun oy oranları neredeyse eşit. Sonucu henüz sayılmayan yüzde 7 oranındaki oylar belirleyecek. 

Peru’da dün yapılan Cumhurbaşkanlığı sonuçları henüz açıklığa kavuşmadı ve muhafazakâr Keiko Fujimori, rakibi sosyalist Pedro Castillo kıl payı önde bulunuyor, ancak oy sayımı ilerledikçe Castillo’nun zemin kazandığı belirtiliyor.

Oyların yüzde 93’ünün sayılmasından elde edilen resmî sonuçlara göre, eski Devlet başkanı Alberto Fujimori’nin kızı yüzde 50,1, sosyalist aday da yüzde 49,9 oy oranında görünüyor.

Ancak oy sayımı ilerledikçe 51 yaşındaki öğretmen Pedro Castillo’nun farkı kapatmakta olduğu görülüyor. Sayılmayan son oyların kırsal kesimden geleceği, kırsal kesimlerin de Castillo’dan yana olduğu göze çarpıyor. Castillo, kırsal kesimden gelen ve az tanınan bir sendika lideri aynı zamanda.

Ancak 46 yaşındaki Keiko Fujimori’nin de henüz sayıma girmeyen yurt dışındaki Peruların oyları sayıldıkça zemin kazanabileceği varsayılıyor.

Başkent Lima ile ülkenin geri kalan kırsal kesimi arasında oluşan derin uçuruma dikkat çeken bu kafa kafaya sonuç, belirsizliğini birkaç gün uzamasına yol açabileceği göz ardı edilmiyor. 

Adaylar, şimdilik ihtiyatlı açıklamalarla yetiniyor. İlk sonuçların pazar akşamı açıklanmasından sonra Anayasa ve Peru madencilik yasalarını değiştirme sözü veren Pedro Castillo, destekçilerine “tercihlerini savunma” çağrısında bulunurken, daha sonra onlara sükûnet çağrısı yaptı.

1990’lı yıllarda Peru Cumhurbaşkanı olan Alberto Fujimori’nin sağcı kızı Keiko, iki tarafı da “sükunete, barışa ve ihtiyatlı olmaya çağırdı. Alberto Fujimori, yolsuzluk ve insanlığa karşı suç işlemekten dolayı 25 yıllık hapis cezasını çekiyor.

Pedro Castillo, madencilik,  enerji ve Telekom sektöründe millileştirme yoluyla ve madencilik sektöründen elde edilen gelirlerde vergileri yükselterek devlet kontrolünü artırma sözü verdi. 

Kaynak: Ajans Bizim