SİYASET
Giriş Tarihi : 16-09-2020 15:38   Güncelleme : 21-09-2020 11:46

"Sağlıkçıların Sabrı Tükendi"

TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sabrının tükendiğini vurgulayarak, hastanelerde yaşanan sorunları gündeme taşıdı.

Tutdere, “Hastanelerde normal hastalar ile Covid 19 şüphesi bulunan hatta Covid 19 tanısı konulan hastalar iç içe geçmiş vaziyette. Bu durum sağlık çalışanlarının işini zorlaştırmanın yanında vaka sayısının artmasına da neden oluyor” dedi.

Hastalar İç İçe Geçmiş Durumda

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının salgına karşı canla başla mücadele ettiğini vurgulayan Tutdere, “Vatandaşlarımız tarafından iletilen şikâyetlerde ve yaptığımız gözlemlerde salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının üst düzey emeklerine karşın istenilen düzeyde verim sağlanamadığını görmekteyiz. Özellikle acil servislerde yaşanan yığılmalar, Covid 19 şüphesi bulunan hatta Covid 19 tanısı konulan hastalarla diğer hastaların iç içe beklemesi bulaş riskini arttırıyor. Bu durum vatandaşların ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit ediyor. Ayrıca sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra işlerini de zorlaştırıyor, verimli sağlık hizmeti sunmalarını engelliyor. Covid-19 virüsünün yayılma hızında Ankara, İzmir ve Kayseri gibi büyük şehirlerle yarışıyoruz. Salgının ilimizdeki yaygın durumu Sağlık Bakanlığı’nın da gündemine girmiş durumda. Nitekim geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda video konferans yoluyla yaptıkları toplantıyla Adıyaman’daki vaka artışlarının sebepleri, yoğun bakım kapasiteleri ve filyasyon oranlarını değerlendirdiklerini belirtmiştir.  Durum bu kadar ciddiyken sadece sağlık çalışanlarının ve vatandaşlarının özverili davranmasını beklemek olmaz. Hükümetin de elini taşın altına koyması, vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için alternatif yaratması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Devlet Hastanesi’nin Eksikliğinin En Çok Hissedildiği Bir Dönemdeyiz

Adıyaman’da Devlet Hastanesi olmayışının vaka sayılarının artmasına artık doğrudan etkisinin olduğunu söyleyen ve pozitif vaka sayılarının her gün katlanarak arttığını belirterek sahra hastanesi talebini yineleyen Tutdere, “Pek çok kez gündeme getirmiş olmamıza rağmen yıkılan eski devlet hastanesinin yerine yenisinin yapılması hususunda ağır aksak adım atan iktidarı bu konuda defalarca uyarmıştık. Toplam nüfusu 630 bini aşan Adıyaman’ın 400 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne mecbur bırakılması hem sağlık hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı hem sağlık emekçilerimizi mağdur etmektedir. Bugün gelinen noktada mevcut hastanenin talebi karşılamakta yetersiz olduğu apaçık ortadadır. Devlet Hastanesi’nin eksikliğinin en çok hissedildiği bir dönemden geçiyoruz. Mevcut hastanede, Covid 19 şüphesi bulunan hatta Covid 19 tanısı konulan hastalarla diğer hastaların yan yana hastane koridorlarında bekliyor olması bulaş riskini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Nitekim sadece 14 Eylül tarihinde, bir günde 300’ün üzerinde pozitif vaka tespit edilmiştir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.   

Sahra Hastanesi Şart

Sahra hastanesi yapılması talebini yineleyen Tutdere, “Bu yaşananlar, virüsle mücadele savaşını sadece sağlıkçıların omzuna yıkarak başarılı olamayacağımızı bir kez daha göstermiştir.  Sağlık çalışanlarıyla yapmış olduğumuz görüşmelerde artık dayanamayacak bir duruma geldiklerini, hastanelerde yaşanan yığılmaların hem kendilerini hem sağlık hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı mağdur ettiğini, tablo bu şekilde devam ederse artık bu işin altından kalkılamayacağını, sağlık sisteminin de bu işi kaldıramayacağını ifade etmişlerdir. Dolayısıyla, devlet hastanesi uzunca bir süre daha bitirilemeyeceğine göre bizim daha önce yapmış olduğumuz Sahra hastanesi talebimizin ivedi olarak değerlendirilmesi ve hayata geçirilmesi önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.