GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-07-2021 21:00   Güncelleme : 04-07-2021 21:00

"Sarmalık Kıyılmış Tütünü Kim Yasakladı?"

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, muhalefete Sordu; “Sarmalık kıyılmış tütünü kim yasakladı?”

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, “Yalan ve yanlış bilgilerle çiftçimizin alın teri üzerinden algı operasyonu yapanlara sormak isterim: Tekel’in özelleştirmeye devrini kim yaptı? 4733 Sayılı yasa kim tarafından ve ne zaman çıkarıldı? Tütünü sınırlayıp kotaya bağlayan kim? Sarmalık kıyılmış tütünü kim yasakladı?” şeklinde sordu.

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, son iki gündür Adıyaman Merkez ve Çelikhan ilçesinde 1 Temmuz’da yürürlüğe giren tütün yasasını protesto olaylarına ilişkin sosyal paylaşım sayfası Twitter hesabından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu.

Gramı dahi yasak olan tütünün kendi iktidarları döneminde yasal hale getirildiğini belirten Aydın, son iki gündür tütün üzerinden yürütülen siyasi provokasyonlara dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu;

“Gramı dahi yasak olan kıyılmış tütünü; önce 50 KG’a kadar serbest, sonra da kooperatifler üzerinden kaçak ve satışını yasak olmaktan çıkarıp yasal hale biz getirdik. Sigaralarda kullanılan sözleşmeli tütünlerin en az %30’unun yerli tütünlerden kullanma zorunluluğunu biz getirdik. Aldığımız tüm tedbirlerle; Adıyaman’da sözleşmeli tütün üretiminde sürekli artış sağlanmış ve artmaya da devam ediyor. 2011 yılında; 2 bin 111 üretici bin 515 bin 686 kg tütün üretirken, bu sayı 2019 yılında; 5 bin 502 üreticiye yükselmiş, üretilen tütün miktarı da 8 bin 797.826 kg’a çıkmıştır. Yalan ve yanlış bilgilerle çiftçimizin alın teri üzerinden algı operasyonu yapanlara sormak isterim: Tekel’in özelleştirmeye devrini kim yaptı?

4733 Sayılı yasa kim tarafından ve ne zaman çıkarıldı? Tütünü sınırlayıp kotaya bağlayan kim? Sarmalık kıyılmış tütünü kim yasakladı? Hakikati görelim, sağduyulu bir şekilde gerçek üreticimizin yanında olalım. AK Parti olarak, yalan, iftira ve manipülasyonlarla üreticiyi mağdur edenlere ve Türkiye’yi ithal tütüne mecbur eden zihniyete karşı, çiftçimizin ve tütün üreticimizin daima yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.