SİYASET
Giriş Tarihi : 18-06-2021 15:07   Güncelleme : 18-06-2021 15:07

Seçim Barajı ve Hazine Yardımı Yorumu

Yeni Dünya Partisi Genç Lideri Emanullah Gündüz, yaptığı açıklamada, yeni seçim yasası ve siyasi partiler yasası ile ilgili konuştu.

Seçim Barajı ve Hazine Yardımı Yorumu

Yeni Dünya Partisi Genç Lideri Emanullah Gündüz, yaptığı açıklamada yeni seçim yasası ve siyasi partiler yasası ile ilgili konuştu: “Seçim barajı %2 hazineden yardım alma barajı%1 olmalıdır” dedi. Genç Lider Emanullah GÜNDÜZ'ün sözleri özet olarak şunlardır: "%10 seçim barajı siyasi tekelleşmeye sebebiyet verdiği için doğru değildir. AK Parti'nin MHP'ye sunduğu %5 seçim barajı da yeterli değildir, Mecliste temsil barajı %2 hazineden yardım alma barajı %1 olmalıdır! Bu şekilde; özgün, karakter sahibi ve rekabetçi bir siyaset ve mecliste tüm fikirlerin temsili mümkün olur!

Şuan cumhurbaşkanlığı sistemi ile İttifak içerisindeki bir parti barajı aştığında ittifak içindeki tüm partiler barajı aşmış sayılarak aldıkları oya göre vekil çıkartmaktalar. Bu bir avantaj gibi gözükse de siyaset ve siyasi etik açısından sorunludur. Partilerin kimlik ve karakterlerinden uzaklaşıp maskeli makyajlı şahsiyetsiz siyaset yapmalarına sebep olmaktadır. İttifak içindeki partilerden oy gelmesi için kendi özgün duruşlarından ve fikirlerinden uzaklaşıp yalancı aldatıcı bir durum içine girmek zorunda kalmaktalar! CHP HDP'den oy gelmesi için PKK terör örgütüdür diyemiyor! Sözde ülkücü Türkçü iyi Parti kemküm edip ağız dolusu kahrolsun PKK diyememektedir! İşte bu siyasi etik ve ahlak yozlaşmasına sebep olup yüzsüz utanmaz omurgasız siyasetçi profiline yol açmaktadır! Baraj %2 olduğu ve hazineden yardım alma barajı %1 olduğu zaman her parti bağımsız ve kendisi olup siyaset üretecektir."