SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 29-12-2021 12:08   Güncelleme : 29-12-2021 12:08

Sel Felaketi 166 Şehri Sular Altında Bıraktı

Brezilya'nın kuzeydoğusundaki sel felaketinde toplam 116 şehirde olağanüstü durum ilan edildi. Ölü sayısı 21'e ulaştı.

Sel Felaketi 166 Şehri Sular Altında Bıraktı

Brezilya'nın kuzey ve güneydoğusundaki en az beş eyaletteki şehirler de son günlerde sular altında kaldı.

Bahia'da sel 470 binden fazla insanı etkiledi. En az 50 şehirde evlere ve işyerlerine su bastı ve insanlar eşyalarını terk etmek zorunda kaldılar. Eyalet hükümetinden alınan resmi veriler, 34 bin 163 kişinin evsiz kaldığını ve yaklaşık 43 bin kişinin yerinden edildiğini gösteriyor. Ay başından bu yana toplam 21 ölüm ve 358 kişi yaralandı.

Bir devlet kurumu olan Ulusal Doğal Afetler İzleme ve Uyarılar Merkezi'nin web sitesine göre, bu, Bahia için son 32 yıldaki en yoğun yağışlı dönem. Güney Bahia'da yılın bu zamanı için normalin beş katından fazla yağmur yağdı.

Salı sabahı yerel radyo istasyonlarına verdiği röportajda Bahia Valisi Rui Costa, durumu bir “bombardımana” benzetti.

Bazı kentlerde sağlık depolarının da sular altında kalması tıbbi yardımı ve koronavirüsle mücadeleyi büyük ölçüde aksattı.

Komşu Minas Gerais eyaletinde Machado Mineiro barajının savak kapılarının açılması nedeniyle Pardo Nehri'nin artan akışı nedeniyle Bahia'daki en az dört yerleşim biriminde insanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı. En az beş barajda da patlama riski altında olduğu belirtiliyor. 

Federal hükümet, yalnızca Bahia için toplam 80 milyon reali (14,2 milyon dolar) acil durum harcamasına izin verdi. Ek fonlar, son haftalardaki yağmurlardan da etkilenen ve sonuçlarından hala zarar gören diğer bölgelere yönlendirilecek.

Kaynak: Ajans Bizim