AFET
Giriş Tarihi : 27-12-2021 11:30   Güncelleme : 27-12-2021 11:30

Sel Felaketi: 46 Ölü, 5 Kayıp

Malezya’da son birkaç yıldır meydana gelen en ciddî su baskınları ve sellerde ölenlerin sayısı 46ya çıkarken, hükümetin felâket yönetimi de eleştirilere yolaçtı

Sel Felaketi: 46 Ölü, 5 Kayıp

Malezya’da son birkaç yıldır meydana gelen en ciddî su baskınları ve sellerde ölenlerin sayısı 46’ya çıkarken, hükümetin felâket yönetimi de eleştirilere yol açtı.

Yetkililer, sellerde beş kişinin halen kayıp olduğunu belirtti.

Şiddetli, yağmurlar, bazı kent ve kasabalarda su baskınlarına yol açtı ve başlıca karayollarının kapanmasına yol açarak, binlerce kişinin tahliye işlemlerini zorlaştırdı.

Ülkenin en zengin en yoğun nüfuslu olan Selangor, sellerden en çok etkilenen bölge oldu.

Eyaletin merkezi Şah Alam’da şiddetli yağmurlardan dolayı evlerinde mahsur kalanlar yiyecek sıkıntısı çekerken, birkaç gün sonra karmaşa içinde yürütülen tahliye operasyonlarıyla küçük teknelerle evlerinden çıkarıldı.

Polis yetkililerinden Sani Abdullah Sani, ölenlerin sayısının 46 olduğunu belirtti ve bilançonun artabileceğini kaydetti.

Bir basın toplantısında konuşan Sani, “Beş kişi halen kayıp. Yakında onları bulmayı umuyoruz” dedi ve yaklaşık 55 bin kişinin 300’ü aşkın kurtarma merkezinde toplandığını ve sellerden dolayı halen 68 karayolunun kapalı olduğunu belirtti.

Yetkili, bazı nehirlerin su seviyesinin kabarık olduğunu ve taşkın tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Bu arada, muhalefet lideri Enver İbrahim, hükümetin felâketi yönetiş biçimi konusunda soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Enver İbrahim, “Kamu kuruluşları arasında eşgüdüm eksikliği ve ordunun geç seferber edilmesi doğal bir afeti, bir insani ve yönetim afeti haline çevirdi” dedi.

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub da sellere müdahalede “zayıflık” olduğunu kabullendi ve gelecekte daha etkili bir yönetim biçimi vaat etti.

Malezya hemen hemen her yıl yağmur mevsiminde sellere maruz kalır, ancak hafta sonunda meydana gelen seller, 2014’ten bu yana meydana gelenlerin en kötüsü olarak kayıtlara geçti.

Su baskınlarının daha şiddetli ve yoğun olmasında iklim değişikliğinin rolüne dikkat çekiliyor.

Kaynak: Ajans Bizim