GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-06-2021 10:57   Güncelleme : 02-06-2021 10:57

Şentop’tan Kılıçdaroğlu’na Cevap

TBMM Başkanı Şentop, Sedat Peker ile ilgili bir soruya, "Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Sorunun muhatabı İçişleri Bakanı” dedi.

Şentop’tan Kılıçdaroğlu’na Cevap

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Konferansı (EİTPA) için bulunduğu Pakistan'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup konuşmasındaki kendisine yönelik sözlerine cevap verdi.

Şentop, Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik sözlerine karşılık şunları söyledi:

"Konu şu; İçişleri Bakanı bir siyasetçinin, milletvekili demiyor, siyasetçinin her ay 10 bin dolar bir suç örgütünden para aldığını söylüyor. Bunun açıklanmasına dair kamuoyundan da beklentiler var, biz de bu konudaki beklentilerimizi ifade ettik yazılı-sözlü olarak sayın bakana. Fakat bu benim dile getirdiğim bir iddia değil, bu şahsın kim olduğunu da ben bilmiyorum. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Dolayısıyla sorunun muhatabı ben değilim.

Benden şunu talep edebilirler; Bunu sayın bakandan sorun, İçişleri Bakanı bunu cevaplasın, buna tavassul edin, aracı olun; bu olabilir, bu ayrı bir konu. Ama sorunun muhatabı ben değilim, sorunun muhatabı bakan, onu bilen bakan, benim bir bilgim yok. Kılıçdaroğlu ne kadar biliyorsa ben de o kadar biliyorum. Bunu açıklamamı istiyor benden. Bu bir siyasi bunaklık değilse eğer, kendisinin bu beyanlarının ne anlama geldiğini, bu konudaki bilgi-delil ne varsa açıklasın."

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, şunları kaydetmişti:

“-Bu devletin içişleri bakanı, TRT'de programa katılıyor. Diyor ki: 'Bir siyasetçiyi keklemişler.' Yani rüşvet veriyorlar. Ne kadar? Ayda 10 bin dolar. Ben söylemiyorum, mafya da söylemiyor, yeraltı dünyasının aktörleri de söylemiyor, kim söylüyor? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan kişi söylüyor.

-Bu olay üzerine ben dahil bütün CHP milletvekilleri bir dilekçe verdik ve TBMM Başkanı’na dedik ki; ‘Çağır şu Soylu'yu; kardeşim burada 600 milletvekili var. Artı, aynı haklardan yararlanan bütün eski milletvekilleri var. Kim bu ayda 10 bin dolar rüşvete bağlanan siyasetçi, kim? Öğren ve gereğini yap. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bu töhmetten kurtar’ dedik. Tık yok onda da hiçbir şey yok. 

-Şentop bu konuyu açıklamak zorundadır. TBMM’ye düşen bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Eğer Şentop konuşmuyorsa acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor? 

-Sessiz kalamaz, Şentop sessiz kalamaz. Saraydakiler sessiz kalabilir, onların tamamı zaten bir yerlerden besleniyorlar. 1 maaş, 2 maaş, 5 maaş, her şey var onlarda. Gönderir müteahhidini, İkizdere'ye gönderir; taşını, toprağını, hepsini yok edin diye talimat verebilir. Ama Şentop, TBMM’yi temsil ediyor. Bu Meclis'in onurunu korumak zorundadır ve bu pisliği aydınlatmak zorundadır Şentop.”

Kaynak: Ajans Bizim