YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 10:04

"Seralarda Yeni Model Uygulanmalı"

ATSO'nun talebi: "DPT eksikliğini enerji dahil her sahada çekiyoruz. Çünkü planlama uzmanlık işidir, her bakanlık ayrı ayrı planlama yapamaz."

Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) yeniden kurulmasını talep eden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), seralarda GES yatırımları için yeni bir model uygulanmasını istedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Birinci Meslek Komitesi tarafından tarımda güneş enerjisi yatırımı için düşük faizli kredi talebini gündeme getirildiğini, benzer taleplerin diğer sektörlerden de geldiğini anımsattı.

Lisanssız GES’lerin bölgesel teşvik kapsamına alındığını ve hangi bölgede olursa olsun 4. Bölge destekleri verildiğini ifade eden Çetin, ‘’Ama maalesef faiz desteği hariç tutuldu. Enerji ithalatına dünyanın dövizini veriyorken GES yatırımları daha fazla desteklenmelidir’’ dedi.

Güneş enerjisindeki asıl sorunun planlama olduğunu anlatan Davut Çetin, şöyle devam etti.

‘’Devlet bir dönem acil diye enerji şirketlerine alım garantisi vererek yatırımlar yaptırdı. Yapılması gereken şey kömürü ve ithal doğal gazı azaltarak bu geçişi planlamaktır. Türkiye’de Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) eksikliğini enerji dahil her sahada çekiyoruz. Çünkü planlama uzmanlık işidir, her bakanlık ayrı ayrı planlama yapamaz. Bu nedenle DPT’nin yeniden kurulması yeniden ele alınmalıdır.’’ 

Bölgesel ortak yatırım

Tarım sektöründe de seralarda GES yatırımları için yeni bir model uygulanmasını talep eden Çetin, şunları kaydetti:

‘’Sera bölgelerini organize sera bölgesi gibi ele almalıyız. Her sera sahibi ayrı ayrı proje yapmak yerine bölgesel ortak yatırım düşünülmelidir. Antalya Ticaret Borsamız bu yönde bir proje için çalışıyor. Borsayla işbirliği yaparak ortak çözümler üretebiliriz. Devlet birçok alanda önemli yatırım desteği veriyor. Teşvikler konusunda sorunları Bakanlık yetkileriyle konuşmalı ve teşvik sistemiyle ilgili önerilerimizi paylaşmalıyız. Örneğin öncelikli yatırım alanlarında yatırım nerede yapılırsa yapılsın, yani hangi ilde, yapılırsa yapılsın 5. Bölge desteği sağlanmaktadır. Bu yatırımlara 5 puan da faiz desteği verilmektedir.’’ 

Beşinci bölge desteklerinden eğitim, turizm, enerji, İhtisas OSB, 25 dekar üzeri modern sera, yaşlı bakım evi, AR-GE ve çevre yatırımları, ilaç, büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı, radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı, tıbbi aletler, hassas ve optik aletler ile saat imalatı, hava ve uzay taşıtları imalatı ve lisanslı depoculuk yatırımlarının yararlandığını anlatan Davut Çetin, şöyle devam etti:

‘’Bu tabloda turizm yatırımı da var. Antalya’da modernizasyon ve ürün çeşitlendirmesi dışında kıyı şeridinde yeni yatak yatırımına ihtiyaç yok. Dolayısıyla aslında GES yatırımları bu kapsama alınması gerekir. 

Sektörlerimizin teşviklerden daha fazla yararlanması için çaba harcamalıyız. Stratejik yatırım kategorisinde büyük ve döviz kazandırıcı yatırımlara hangi ilde olursa olsun 6. Bölge desteği sağlanmaktadır. Destekler arasında 7 puandan 10 puana kadar faiz indirimi de var. Hatta süper teşvik denilen proje bazlı teşvik var. Bu projelere devlet yatırım yeri tahsis ediyor, altyapı gerekiyorsa devlet kuruyor, alım garantisi veriliyor, ayrıca nakit sermaye desteği de veriliyor. Antalya’da bu alanlarda ortak yatırımlar peşinde koşmalıyız. Böylece hem daha doğru yatırım yapmış oluruz hem de en iyi teşviklerden yararlanırız.’’ 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ