GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-01-2022 12:07   Güncelleme : 04-01-2022 12:07

Serbest Bölgesi Ticaret hacminde Rekor

Antalya Serbest Bölgesi ticaret hacminde tüm zamanların rekorunu kırarak 985 milyon dolara ulaştı.

Serbest Bölgesi Ticaret hacminde Rekor

Gerçekleştirdikleri projelerle uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönen ve sektöründe ‘’Antalya Markası’’ yaratan, krallara, şeyhlere ve dünyanın tanınmış iş insanlarına yat yapan Antalya Serbest Bölgesindeki ultra lüks yat firmaları, yer olmadığı için en az 3 yıl sipariş alamıyor.

Antalya Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, pandemi süreciyle birlikte dünyada yata büyük talep olduğunu söyledi.

Antalya Serbest Bölgesinde 20 yıllık yat üretim sektöründe birçok firmanın Suudi Kraliyet aile fertlerine, Birleşik Arap Emir (BAE) şeyhlerine, dünyanın tanınmış iş insanları ile F-1 pilotları da olmak üzere tanınmış kişi ve firmalara yüzlerce ultra lüks yat üretimi ve ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Gürses, bölgede ultra lüks yat firmalarının projelerinin çoğunun uluslararası ödüller aldığını anımsattı.

-Lüks yat firmaları 2025’e kadar sipariş alamıyor

Gürses, yat sektörünün Antalya Serbest Bölgesinde çok geliştiğini, 2018 yılından itibaren pandemi süreciyle birlikte bölgede 17 milyon dolarlık yatırım yapıldığını, önümüzdeki 4-5 yılda da 6 milyon dolarlık yeni altyapı yatırımları yapılacağını belirtti. Zeki Gürses, şunları kaydetti.

‘’Bu yatırımlarla Antalya Serbest Bölgesi başta Ortadoğu ve Akdeniz ülkeleri açısından dünyada cazip hale geldi. Yurtdışı ve yurt içinden onlarca tanınmış firma yatırım yapmak istiyor. Yabancı yatırımcılarda ASBAŞ’taki yat firmalarına yarı mamul tekne siparişi veriyor. Ancak, Antalya Serbest Bölgesi’nde yer kalmadı. Genişleme alanına ihtiyaç var. Bu nedenle lüks yat firmalarımız 2025 yılına kadar sipariş alamıyor. Ülkemiz yat sektörünün dünya pazarında ilk sırada yer alabilmesi ive diğer sektörlerin gelişmesi için Antalya Serbest Bölgesi genişlemesi gerekiyor.’’

Yabancı sermaye için de cazip hale gelen Antalya Serbest Bölgesinde yatırım yapmak isteyen çok sayıda firma bulunduğunu ifade eden Gürses, ‘’Yer olsa şu an çoğunluğu yat olmak üzere 1’i İtalyan, 2’si Ukrayna olmak üzere 6 yabancı sermaye firması hemen yatırım yapacak’’ dedi.

-Serbest Bölge genişlemeli

Antalya Serbest Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ASBİAD) Başkanı Emre Şandan da bölgede genişleme alanının bittiğini, yatırım için yeni alanlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yeni yatırım yapmak isteyenlerin yanında bölgede faaliyette bulunan firmaların da yer talep ettiğini ifade eden Şandan, ‘’Bölgedeki mevcut firmalarımız yer talep ediyor. Bölgenin yatırım yapacak alan bitti. Yeni yatırım yapmak isteyenler var. Serbest Bölgesinin genişleme alanına ihtiyacı var. Yat firmalarımız yer olmadığı için mevcut tersaneleri de dolu olduğu için en az 3 yıl yeni proje siparişi alamıyor’’ dedi.

-Ticaret hacmi rekor kırdı

Antalya Serbest Bölgesi, kurulduğu tarihten bu yana ticaret hacminde 2021’de tüm zamanların rekorunu kırdı. 2020 yılında 840 milyon dolar ticaret hacmine ulaşan Antalya Serbest Bölgesinde 2021 yılsonu itibariyle yüzde 17 artışla 985 milyon dolar ticaret hacmi gerçekleşti.                                                             1987 yılında kurulan Antalya Serbest Bölgesi, 2013 yılında 902 milyon dolar en yüksek ticaret hacmine ulaşmıştı.

Kaynak: Ajans Bizim