SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 14-01-2022 16:46   Güncelleme : 14-01-2022 16:46

Sözleşmeye Tepki Gösterip İş Bıraktılar

Metal toplu iş sözleşmelerinde sendikalarla MESS arasında imzalanan toplu iş sözleşmesini metal işçileri kabul etmedi.

Sözleşmeye Tepki Gösterip İş Bıraktılar

Mersin'deki Çimsataş metal fabrikasındaki işçiler işveren sendikası MESS ile imzalanan sözleşmeye karşı tepki göstererek iş bıraktı. İşçilerin eylemi 2. günde de sürdü. 

Mersin'deki Çimsataş metal fabrikasında sözleşmenin imzalandığını duyan işçiler tepki gösterdi. Gece vardiyasındaki dövme bölümündeki işçiler 2 saat iş durdurdu. Eylemler daha sonra iş bırakmaya dönüştü. Fabrika girişinde toplanan işçiler davul zurna eşliğinde eylem yaptı. İşçiler ‘Meydanları yaktık geri dönüş yok’ sloganları attı.

Yaklaşık 800 işçinin bulunduğu Mersin Çimsataş fabrikasındaki eyleme mavi yakalı olarak bilinen yaklaşık 500 işçinin destek verdiği öğrenildi.  

Üç vardiyada da yapılan toplantı sonucu sözleşmeye ek protokol yapılması istendi.  İşveren temsilcileri ile yapılan görüşmelerde işçiler 7 talep üzerinden ek protokol yapılmasını istedi. 

İşçilerin talepleri şunlar: 

“Sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde  27'ye artı olarak yüzde 35 daha zam verilmesi, ikinci altı ay için enflasyon oranında zam yapılması, mesai ücretlerinin hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlenmesi, İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortasının aileyi de kapsaması, sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılması, kıdem farkı, ara dinlenme ve çay molası verilmesi, uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonlarının tam olarak verilmesi.  

Ağır çalışma koşullarına tepki gösteren işçiler hakları olan banka promosyonunun gerçek miktarını kendilerine verilmesini istiyor. 

Kaynak: Ajans Bizim