YEREL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 11:47

Su Ürünlerine Yakın Takip

Kayseri’de Su Ürünleri Ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, usulsüz olarak nakli yapılan 56 kasa sazan ile ilgili yasal işlem yapıldı.

Su Ürünlerine Yakın Takip

Tarım ve Orman İl Müdürlükleri tarafından yurt genelinde su ürünlerinin deniz ve iç sularda yasal çerçevede tutulup, nakledilerek, tüketiciye ulaştırılan su ürünlerine yönelik denetimlerini sürdürüyor.

Kayseri’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Su Ürünleri Ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, yasal düzenlemelere uymayan nakil aracında 56 kasa içerisinde yaklaşık bin 500 kilogram sazan balığının nakledildiğini tespit etti. Su Ürünleri Kanunu'na aykırı olarak zaman yasağına uymadığı ve nakil/menşei belgesi bulunmadığı tespit edilen araç sahibine idari para cezası işlemi uygulandı. Yapılan açıklamada, ‘’Yasal olmayan yollarla balık nakleden, dağıtım yapan kişilerin karşısında hem ekiplerimiz hem de emniyet güçlerimiz ile durmaya devem edeceğiz. Gıda güvenliği ve halk sağlığı konusunda kontrollerimizi kesintisiz yapmaya devam ediyoruz. Bu balıklar milli servet, önümüzdeki nesillere sürdürülebilir bir balıkçılık anlayışı aktarabilmenin mücadelesini veriyoruz’’ denildi.

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin ise şu uyarılarda bulundu: 

‘’Denizlerden ve İç sulardan avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere, toptan satış merkezi, su ürünleri hali, soğuk hava deposu ve işleme tesisine naklinde resmi belgelerinin alınması zorunludur. Yasak olmayan yer ve zamanlarda istihsal edilen su ürünlerinin yasak yerlere nakledilebilmesi için avlanmanın yapıldığı yerin il veya ilçe müdürlüğünden Menşei Belgesinin alınması ve istenildiğinde ilgililere gösterilmesi zorunludur. Menşei Belgesi alınarak, avcılığın yasak olduğu yerlere sevk edilen su ürünleri için, satışın yapılacağı yerin il/ilçe müdürlüğünden ayrıca izin alınması gerekmektedir.’’ 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ