GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-12-2021 11:28   Güncelleme : 17-12-2021 11:28

Suriye Üzerinde İHA Düşürüldü

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne (RAF) ait Typhoon FGR4 savaş uçağı, hafta başında, Suriye üzerinde bir insansız hava aracı (İHA) düşürdü.

Suriye Üzerinde İHA Düşürüldü

The Drive'de yer alan habere göre, bu, aynı zamanda RAF'ın Orta Doğu'da IŞİD'e karşı ABD öncülüğündeki harekata İngiliz katkısı olan Shader Operasyonu sırasında ilk kez havadan havaya füze ateşlemesiyle gerçekleştirildi. Görünen o ki, 1940'ların sonundan beri ilk kez bir RAF uçağıyla uçan bir RAF pilotu, hava muharebesinde herhangi bir düşman uçağını düşürdü. 

Paylaşılan ayrıntılar sınırlı olsa da İngiliz makamları, Typhoon (Tayfun) savaş 14 Aralık'ta "küçük bir düşman insansız hava aracını" düşürdüğünü ve bu insansız hava aracının bölgedeki koalisyon güçlerine tehdit oluşturduğunun tespit edildiğini doğruladı. 

İHA faaliyeti ilk olarak Suriye'deki At Tanf koalisyon üssü üzerinde tespit edilmişti. Bölgede rutin devriye görevi yapan Typhoon'lar durumu araştırmakla görevlendirildi. Hangi tarafa ait olduğu henüz saptanamayan İHA'nın silahlı olup olmadığı belirsiz olmasına rağmen, bir tehdit olduğu netleştiğinde savaş uçakları devreye girdi. 

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace “Birliklerimizi hedef alan bu hava tehditini ortadan kaldırmak RAF'en yeteneğini ortaya koyan etkileyici ir gösteriydi'' dedi. Wallece, ''Terör tehdidini ortadan kaldırmak, personelimizi ve ortaklarımızı korumak için koalisyon ortaklarımızla birlikte elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

Durum ne olursa olsun, İngiliz hava angajmanı bir dizi ilki barındırıyor.  Bir İHA'nın düşürülmesi için kızılötesi güdümlü Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya Füze (ASRAAM) ilk kez kullanıldı. ASRAAM operatörü, RAF dışında sadece Avustralya bulunuyor. ASRAAM, İHA'yı izlemek için bir kızılötesi takip sistemine kullanıyor, ancak AIM-9X Sidewinder gibi eşdeğer ısı güdümlü füzelerden daha uzun bir menzile sahip olduğu da biliniyor.

Kaynak: Ajans Bizim