TARIM
Giriş Tarihi : 12-05-2022 11:53

Topraksız Tarım Uygulaması

Kırşehir’de bir çiftçi tarafından kurulan sera tesisinde, topraksız tarım uygulaması ile çilek üretiliyor.

Topraksız Tarım Uygulaması

Kırşehir’de mevcut tarımsal ürünlerin çeşitlendirilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında bir çiftçi tarafından kurulan seralarda topraksız tarım uygulaması ile çilek üretimine başlanıldı.

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen, İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak ile birlikte Organik Tarım İşletmesini ziyaret etti. Cemil Pehlivan isimli çiftçi, kurduğu tesis ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundu. Pehlivan, tesiste topraksız tarım tekniği ile yıllık 10 ton üretim yaptığını belirterek, 3 farklı serada 3 çeşit deneme çalışması yaptıklarını aktardı. 

Tarım Müdürü Seçen ise Kırşehir’in iklim ve toprak yapısına en uygun çeşidin yetiştirilmeye çalışıldığı çilek serasının alternatif tarım ürünlerine güzel bir örnek oluşturduğunu bildirdi. Seçen, ‘’Bölgemizde yapılan geleneksel tarıma alternatif olan bu tür seralar ilimizde de farklı ürünler yetiştirilebildiğini göstermektedir. Son zamanlarda girişimcilerimiz tarafından değişik ürünlerin üretimi ilimiz genelinde artmaktadır. Bizde her alanda olduğu gibi üreticilerimizi bu alanlarda da desteklemeye devam edeceğiz’’ dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ