YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 13:52

Trabzon’a Temiz İçme Suyu

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Trabzon’da projelendirilen şebeke su ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Trabzon’a Temiz İçme Suyu

Trabzon’un şebeke suyunun karşılanması ve halkın temiz su kullanımına katkıda bulunmak amacıyla Devler Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan proje kapsamında başlatılan çalışmalara hız verildi. 

Trabzon’un içme suyu ihtiyacının 2050 yılına kadar karşılanabilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında, isale hattı ve buna paralel olarak, İçme suyu Arıtma Tesisi inşaatlarının devam ettiği bildirildi. Trabzon İçme suyu İsale Hattı inşaatında 92 kilometre iletim hattı imalatı, 11 depo ve 6 adet terfi istasyonu tamamlandı, bir depo ve 2 terfi istasyonu inşaatının devam ettiği bildirildi. 

Yapılan açıklamada, Kutlugün mevkiinde delgi çalışmalarının devam ettiği, bin 12 metre uzunluğundaki iletim tünelinde 460 metre ilerleme sağlandığı, tünele döşenecek çelik boruyla birlikte tüm iletim hattı imalatlarının tamamlanmış olacağının altı çizildi. 

Arıtma Tesisi inşaatı

Trabzon İçme suyu Arıtma Tesisi inşaatında da çalışmalar devam ediyor. Yüzde 72 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı, heyelanı önleme ve yapı altlarında toplam 15 bin 67 metre forekazık imalatı yapıldı. 

Proses ünitelerinde ise yüzde 85 gerçekleşme sağlandı. Yardımcı ünitelerin tamamında betonarme imalatlar bitirildi, ince işler ve mekanik ekipman imalatları devam ediyor. Her iki projenin de bu yıl içerisinde tamamlanması hedeflendi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ