DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-10-2021 09:15   Güncelleme : 07-10-2021 09:15

Trafik Işığı Zorunlu Hale Gelebilir

Rusya'da, Gıdada Trafik Işığı etiketi zorunlu hale gelebilir.

Trafik Işığı Zorunlu Hale Gelebilir

Rusya'nın tüketici hakları ve kamu sağlığı denetim ajansı Rospotrebnadzor, 2018’de gönüllülük esasında başlayan, fakat yaygınlık kazanmayan gıda etiketleme uygulaması Svetofor’un (Trafik Işığı) zorunlu hale getirilmesini görüşecek. 

Uygulama, ürünlerin içerdikleri yağ, trans yağ, tuz ve şeker bilgisine göre, yeşilden kırmızıya giden renklerle işaretlenmesini öngörüyor.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Rospotrebnadzor Toplumsal Danışma Kurulu tarafından sunulan teklif, trafik ışığı etiketlerini maden suyu ve baharat dışındaki bütün gıda ürünlerinde zorunlu kılınmasını içeriyor.

Gazetenin görüşüne başvurduğu üreticiler ise tereddütlü. Buna göre, Rusya’da halkın sık tükettiği tvorog, smetana ve süt kreması gibi pek çok ürün kırmızı renkle etiketlenmek zorunda kalabilir. Bu durumda müşterilerin bu ürünleri ''tamamen zararlı'' olarak algılama olasılığı var.

Rospotrebnadzor’un 2018 yılında üreticilere yönelik hazırladığı tavsiye yönergeye göre, 100-gram sert üründe 22 gramdan fazla şeker bulunması durumunda ürün kırmızı renk etiket taşımak durumunda. Ürünün yeşil renkle etiketlenebilmesi için en fazla 5-gram şeker içermesi gerekiyor.

 Et ve balık ürünlerinde ise 100 gramda 18-gram ve üzeri miktarda yağ, kırmızı renk, 3-gram ve altı miktarda yağ ise yeşil renk kategorisine giriyor. (TürkRus)

Kaynak: Ajans Bizim