GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-01-2022 15:21   Güncelleme : 07-01-2022 15:32

TTB Önerilerde Bulundu!..

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Omikron varyantı nedeniyle artan vaka artışları sonrası, okullarda alınacak ek tedbirlere ilişkin önerilerde bulundu.

TTB Önerilerde Bulundu!..

Türk Tabipleri Birliği Okul Sağlığı Çalışma Grubu: ''Topluma da çağrımızdır; çocuklarımızı ve geleceğimizin daha fazla zarar görmemesi için, pandemiden en az zararla çıkabilmemizin yolu aşı olmak ve tedbirlere uymaktır.'' 

Türk Tabipleri Birliği Okul Sağlığı Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyayı etkisi altına alan son Covid-19 varyantı Omikron, Türkiye'de de etkisini göstermeye başladı.

Yapılan çalışmalara göre, Omikron dalgasında çocuklarla ilgili diğer varyantlara göre daha kötü bir etkilenme görülmezken, toplumdaki vaka sayısı artışına paralel olarak çocuk hasta sayısının da arttığına işaret edildi.

Pandeminin uzun sürmesinin toplumda önlemlerin gevşemesine neden olduğu vurgulanan açıklamada, kış mevsiminde görülen mevsimsel hastalıkların da dönemsel artış zamanında olduğu, Omikron dalgasında okulların güvenle eğitime devam edebilmesinin bazı basit tedbirlerle mümkün olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Covid-19 salgınının ikinci yılında sosyal olarak zorluğa yola açan kısıtlamalardan aşı yaptırılması, maske-mesafe-hijyen uygulaması, kapalı ortamlarda havalandırılmadan uzun süre bulunulmamasına dikkat edilerek kaçınılabileceği aktarıldı.

Omikron dalgası sırasında okulları daha güvenli hale getirebilmenin yolunun toplumu Covid-19 için daha güvenli yapmaktan farklı olmadığı vurgulanan açıklamada, öneriler şu şekilde sıralandı:

"Vakaların ne kadarının çocuk yani 18 yaş altı olduğu ve bu hastaların yaş grupları günlük olarak açıklanmalıdır. Birden fazla çocuk eş zamanlı hasta olduğu için kapanan sınıf sayısı ve bunların tüm sınıf sayısına oranı günlük olarak bildirilmelidir. Tam aşılı tanımı hatırlatma dozları ve hastalığı geçirmiş olmayı da içerecek şekilde ülkemizde uygulanan bütün aşılara göre yapılarak, özellikle risk gruplarının (65 yaş üzeri, bağışıklık yetmezliği olanlar, sağlık personeli) hatırlatma dozlarını yapması sağlanmalıdır. Sağlık personelinden başlayarak çalışan herkes için tam doz aşı olma zorunluluğu getirilmelidir.

Hızlı antijen testlerinin kullanımı ve eczanelerde dağıtımı serbest olmalı, ücretsiz olarak kullanıma sokulmalıdır. Kapalı mekandaki toplu etkinlikler (kongre, balo, düğün vs) vaka sayıları düşene dek ertelenmelidir. Bütün kapalı yerlere ve özellikle maskesiz gidilen kapalı alanlara girecek kişilere (restoran, kahvehane, bar vs.) tam doz aşılı olma ya da son 24 saat içinde yapılmış negatif PCR ya da kapıda hızlı test yapma mecburiyeti getirilmelidir. Okulların ara tatilinde sadece toplu taşıma ile yapılan seyahatler değil kişilerin kendi araçları ile yapacakları da dahil bütün şehirlerarası seyahatler için tam doz aşılı olma ya da son 24 saat içinde yapılmış negatif PCR ya da hızlı test yapma mecburiyeti getirilmelidir."

"Sınıf mevcutları 30'un altına indirilmeli"

Okullarda alınması gereken önlemlere de yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Çocuklar yemeklerini sınıfta ve sırasında oturarak yemeli, yemekhane-kantin gibi toplu yemek alanları kullanılmamalıdır. Sınıfların birbirine karışması engellenmelidir. Sınıf mevcutları 30'un altına indirilmelidir. Öğretmenlerin aşı hatırlatma dozları tamamlanmalıdır. Yatılı okuyan ya da yurtta kalan öğrencilere aşı zorunluluğu getirilmelidir. 12-18 yaş için aşılama daha çok teşvik edilmeli, okul aşısı programları oluşturulmalı ve çocukların aşıya daha kolay ulaşması sağlanmalı. FDA tarafından onaylanmış ve CDC, EMA gibi kurumların önerdiği bir aşı ile 5-11 yaş arası çocuklara aşı hakkı verilmeli. Okulda çalışan ya da öğrencilerin testi pozitif çıktığında filyasyon kurallarına uyulmalı, semptomu olan öğrenciler okula kabul edilmemeli ve veli taahhütnamelerine uyulması sağlanmalı.

Yarıyıl tatilinde öğrenciler ve velileri seyahat ve kapalı yerlere gitmekten kaçınması konusunda uyarılmalı, okul dışı zamanlarda Kovid-19 açısından yüksek riskli aktivitelerden kaçınılmalıdır. Okullara hızlı testler ücretsiz dağıtılarak sınıf kapama uygulamasından vazgeçilmeli, 10 gün içinde 2 vaka çıkan sınıflarda sadece hasta çocuklar izole edilmeli ve diğer çocuklar okulda her gün test yapılarak eğitime devam edebilmelidir."

Kaynak: Ajans Bizim