GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-03-2021 14:57   Güncelleme : 14-03-2021 16:42

Turgut İstiklal Marşı’nın Kabulünü Kutladı

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve M. Akif Ersoy’u Anma Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Turgut İstiklal Marşı’nın Kabulünü Kutladı

ADYÜ Rektörü Mehmet Turgut mesajında şu ifadelere yer verdi: “Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklâl Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Savaşı’nda milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Bu nedenle İstiklal Marşımız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmiş ve bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtı olmuştur. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.” temennisinde bulunurken, o yıllarda verilen çetin mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir. Şanlı bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden olan İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta, birlik, beraberlik ve dayanışmamızı güçlendirmektedir.

Türk milletinin büyük bir fedakârlık ve azimle kazandığı İstiklal Mücadelesini en yüksek duygularla anlatan ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini inanç, mücadele, birlik ve beraberlik harçlarıyla yükselten İstiklal Marşımız, Türk milletinin var olma mücadelesini ve başarma gücünü ebedileştirmiştir. Kabulünün 100. yıl dönümünü kutlayacağımız İstiklal Marşımız, göğsümüzü kabartarak haykırdığımız ortak sesimiz; kendimize güvenimizi, geleceği şekillendirme gücümüzü, birliğimizi, dirliğimizi pekiştiren ortak irademiz olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin milli marşı ve milli düsturu olan İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 100. yıl dönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, milli mücadelenin Büyük Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, bütün milli mücadele kahramanlarımızı ve bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.”