SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 31-05-2021 00:07   Güncelleme : 01-06-2021 09:10

''Türk Azınlık'' İfadesine Tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ''Türk azınlık'' ifadesine Yunanistan'dan tepki geldi.

''Türk Azınlık'' İfadesine Tepki

Yunanistan'ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Müslüman azınlık üyeleriyle yaptığı görüşme hakkında attığı tweetlerde ''Türk azınlık'' ifadesini kullanmasına Yunanistan'dan tepki geldi.

Mevlüt Çavuşoğlu , Türkiye sınırına yakın kuzeydoğu bölgesinde Dedeağaç'taki havaalanına iner inmez , "Yunanistan'da Batı Trakya'daki Türk Azınlığı üyeleriyle görüşmek ve ikili ilişkilerimizi görüşmek üzere" yazdı.

Müslüman azınlığın temsilcileriyle bir araya geldiği bir okulun yanı sıra bir köy ve Türk konsolosluğunu ziyaret eden Çavuşoğlu, ardından, "Türk Azınlığın hakları için mücadelelerinde her zaman kararlılıkla duracağımızı ve güçlü desteğimizi bir kez daha vurguladım" dedi.  

Atina, azınlığı ''çok ırklı Müslümanlar'' olarak nitelendiriyor ve Çavuşoğlu'nun onları "Türk" olarak tanımlaması Yunanistan'da tepkiye yol açtı.

Yunan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Trakya'daki Müslüman azınlığın yaklaşık 120 bin Rum nüfusu var. Türkiye'nin sürekli olarak bu gerçeği çarpıtmaya yönelik girişimleri ve bu vatandaşların haklarını korumadığı veya ayrımcılık yaptığı iddiaları asılsızdır ve bütünüyle reddedilmektedir. Yunanistan, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyor, ancak bunun ön koşulu olarak uluslararası hukuka saygı duyuluyor” denildi.

Çavuşoğlu, yarın Atina'da Başbakan Kyriakos Miçotakis ve Dendias ile görüşecek. 

Kaynak: Ajans Bizim