SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 04-11-2021 16:37   Güncelleme : 04-11-2021 16:37

Türk Konseyi Eğitim Bakanları İstanbul'da

Türk Konseyi Eğitim Bakanları Altıncı Toplantısı T.C Milli Eğitim Bakanlığının ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlendi.

Türk Konseyi Eğitim Bakanları İstanbul'da

Türk Konseyi Eğitim Bakanları 6. Toplantısı ve Uluslararası Türk Akademisi Bilim Konseyi 4. Toplantısı, Millî Eğitim Bakanlığının ev sahipliğinde başladı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, toplantıda yaptığı konuşmada, ortak çaba, ortak vizyon ve ortak hayallerin eseri olan Türk Konseyi'nin aynı zamanda müşterek bir idealin de sembolü olduğunu belirterek, “Bugün bizleri bir araya getiren sadece dilimiz, tarihimiz, coğrafyamız, kültürümüz değil; aynı zamanda müreffeh bir geleceği hep birlikte inşa etme arzu ve irademizdir" dedi.

Kaliteli eğitimin sadece istihdam, üretim ve ekonomik kalkınma için değil; toplumsal huzur ve barış için de gerekli olduğunu belirten Özer, şöyle devam etti: 

"Gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmek, gelişen teknolojiye ve iş dünyasının değişen taleplerine uyum sağlayacak niteliklerle donatmak, onlara ortak değerlerimizi ve kültürümüzü tam olarak kazandırmak için çalışmalıyız, iş birliği yapmalıyız, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmalıyız. Bu doğrultuda konsey üyelerinin diğer alanlarında olduğu gibi eğitim alanında da iş birliğine büyük önem veriyoruz. Çocuklarımıza ortak kültürümüzü ve değerlerimizi kazandırmalıyız. Ortak çaba, ortak vizyon ve ortak hayallerin eseri olan Türk Konseyi, aynı zamanda müşterek bir idealin de sembolüdür. Bugün bizleri bir araya getiren sadece dilimiz, tarihimiz, coğrafyamız, kültürümüz değil; aynı zamanda müreffeh bir geleceği hep birlikte inşa etme arzu ve irademizdir. Türk Konseyi bünyesinde gerçekleştirilen öğrenci değişim programı, kardeş okul programı, öğretmen uzman değişimi programı ve yüksek öğretime yönelik Orhun Değişim Programı ile öğrencilerimiz ve öğretim personelimiz arasında yalnızca bilgi ve deneyim paylaşılmayacak, aynı zamanda halklarımız arasında kültür geliştirilecek ve güçlendirilecektir."

2013 yılında kurulan Türk Üniversiteler Birliği üye sayısının 30'a yükseldiğini belirterek üye üniversite sayısının artması ve üniversiteler arasında iş birliği olanaklarının genişlemesi temennisinde bulunan Özer, konuşmasını şöyle tamamladı: 

"Sadece ortaöğretim ve yükseköğretim kademesinde değil, ilköğretim ve okul öncesi eğitim döneminde de çocuklarımıza ortak kültürümüzü ve değerlerimizi kazandırmalıyız. Umut ediyorum ki eğitim alanındaki iş birliğimiz gençlerimizin öz kimliğini bilen, kültür değerlerinden farkında olan, geleneklerine ve tarihine bağlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacaktır."

YÖK Başkanı Özvar

Bakanlar Toplantısının açılışında konuşan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar da Türk yükseköğretim sisteminin,​​ bulunduğu coğrafyanın kadim kültürel mirasından beslenen köklü bir tarihe sahip olduğunu belirtti.

Yükseköğretim sisteminin yıllar içerisinde hızla gelişme ve genişleme gösterdiğinin altını çizen Özvar, sistemin bugün yüksek öğretim kurumları, akademik personelleri ve öğrencileriyle birlikte başta ABD ve Avrupa olmak üzere, küresel rekabet ortamında güçlü bir şekilde varlık gösterdiğine ve talep görmekte olduğuna dikkati çekti.

"Türkiye en çok uluslararası öğrenciye sahip 10 ülkeden biridir"

Özvar şu şekilde devam etti: 

“Avrupa yükseköğretim alanı içinde yer alan Türk yükseköğretim sisteminde 78'i vakıf olmak üzere 207 üniversitemizde 8 milyonu aşan öğrencimiz 180 bin öğretim elemanımız bulunmaktadır. Türkiye, yükseköğretim sistemindeki öğrenci sayısı bakımından Avrupa'da ilk sırada yer almaktadır. Uluslararası öğrenci sayılarındaki artış da ülkemizin bir cazibe merkezi olması noktasında emin adımlarla ilerlediğinin bir göstergesidir. Uluslararası öğrenci sayısındaki toplam rakam bugün itibariyle 240 bini bulmuştur. UNESCO verilerine göre dünya genelinde Türkiye en çok uluslararası öğrenciye sahip 10 ülkeden biridir.”

Toplantıda, açılış konuşmalarının ardından “Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB) çerçevesindeki faaliyetler, Ortaokul/Liseler Arası Üçüncü Öğrenci Değişim Programı, Türk Konseyi Üye Devletlerinin eğitim uzmanları için eğitim değişim programı (kapasite geliştirme eğitimi), Üye Devletlerin Ortaöğretim/Liseleri Arasındaki Kardeş Okul İlişkileri ve Türk Akademisi ile ilgili konuları” içeren gündem maddeleri üzerinde genel görüşmeler yapıldı.

Toplantının sonunda Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği Orhun Değişim Programı Yönetmeliği ve “Türk Üniversiteler Birliği ve Yüksek Öğrenim Alanının Kurulmasına İlişkin Yönerge’nin 10. Maddesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” için bir imza töreni düzenlendi.

Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik metnini Türkiye adına Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar imzaladı.

Kaynak: Ajans Bizim