GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-06-2021 11:38   Güncelleme : 21-06-2021 12:06

“Türkiye Bulanık Su Değildir”

Bakan Soylu; “Operasyon yapmaya çalışanlar, sonra bir tarafa geçip avuçlarını ovuşturmayı bekleyenler, hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalacaklardır"

“Türkiye Bulanık Su Değildir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van ve Mardin'de dün ve önceki gün düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen patlayıcılara işaret ederek, ‘Bulanık suda balık avlamak isteyenler olabilir.’ Bu cümle çok kullanılıyor. Türkiye'nin etrafı bulanık olabilir; ama Türkiye bulanık su değildir. Birkaç olayla Türkiye'nin dengesini değiştirebilmeye çalışan, çalışmayı düşünenler Türkiye'ye operasyon yapmaya çalışanlar, sonra bir tarafa geçip avuçlarını ovuşturmayı bekleyenler, bilsinler ki hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalacaklardır" dedi.

Soylu, Ankara'da Polis Bakım ve Yardım Sandığının (POLSAN) 52. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. POLSAN'da FETÖ'nün de oyunları olduğunu belirten Soylu, “Orayı nasıl istismar ettiğini, içini nasıl boşaltmaya çalıştığını, buradan kendine ait nasıl bir sonuç üretmeye çalıştığını da ihmal etmemek lazım. Polis sandığı FETÖ'nün midesinden çekilip alınan ve mensubiyeti bulunan polis arkadaşlarımıza emanet edilen önemli bir kurumdur. Bundan sonra inanıyorum ki atılacak adımlar çok daha güçlü bir şekilde gelecekte buluşturacak" ifadelerini kullandı. 

Kurumların artık kendi sürekliliğine dönük yapıları oluşturduğunu kaydeden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahil Güvenlik Komutanlığında profesyonellik oranımız yüzde 100’e ulaştı. Jandarma Genel Komutanlığımızın profesyonelleşme oranı yüzde 82’ye çıktı. Gelecekte POLSAN ve benzeri kurumlar sayesinde tıpkı Türkiye’nin savunma sanayinde yerlilik oranını konuştuğumuz gibi güvenlik kurumlarımızın ekonomik olarak kendi kendine yeterlilik oranını konuşmaya, bir iddia ortaya koymaya başlayabileceğiz. Bunu hedeflerimiz arasına katmalıyız çünkü güvenlik maliyeti yüksek bir ülkede yaşıyoruz." 

“100’e yakın olayı engelledik”

Van ve Mardin'de düzenlenen operasyonlara değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Ayın 17’sinde Van'da arkadaşlarımız, aracı durduruyorlar ve içinden C4 patlayıcı düzenekle araçtaki 3 kişiyi ele geçiriyorlar. Gideceği yol güzergah, oluşturacağı maliyet ve hepimize yükleyeceği büyük üzüntü ve moralsizlik elbette ülkemizi etkileyecektir. Dün yani ayın 18’inde Mardin Nusaybin'de, o da 1,6 kiloluk plastik patlayıcı, yine 3 kişinin bulunduğu bir araçta yine arkadaşlarımızın dikkatleri ve tedbirleri sayesinde hem de bir büyük şehrimize yolculuk yapmak üzere ele geçirildi. ‘Bulanık suda balık avlamak isteyenler olabilir’, bu cümle çok kullanılıyor. Türkiye'nin etrafı bulanık olabilir; ama Türkiye bulanık su değildir. Türkiye eski Türkiye değil. Birkaç olayla Türkiye'nin dengesini değiştirebilmeye çalışan, çalışmayı düşünenler Türkiye'ye operasyon yapmaya çalışanlar, sonra bir tarafa geçip avuçlarını ovuşturmayı bekleyenler, bilsinler ki hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalacaklardır."

Soylu, yılbaşından bugüne kadar engellenen olaylara da değinerek, "Yılbaşından bugüne kadar 100’e yakın takribi olarak da şöyle söyleyeyim; hazır patlama anında olabilecek olayı engelledik. Biz ne yaptığımızı biliyoruz; Türkiye’nin üzerine eğer fırsat verilirse hangi oyunların oynanabileceğini, Türkiye'yi istikrardan nasıl uzaklaştırmak isteyebileceklerini de biliyoruz. 7-24 çalışıyoruz ve buna fırsat vermeyiz" dedi. 

“Polislik adanmışlık mesleğidir”

Polislere güvendiklerini söyleyen Soylu, "Bu milletin verdiği emaneti, huzur, güven ve istikrar içinde yarınlara taşımak sorumluluğumuzdur. Elin adamlarını sevindirmeyelim. Polislik mesleği bir maaş mesleği değildir. Kim öyle düşünüyorsa bir gün durmasın. Polislik mesleği adanmışlık mesleğidir. Ücreti memleket sevgisidir, ederi bayrak sevgisidir, sorumluluk şehitlerinedir. Onun için kimsenin elini ovuşturmaya fırsat veremeyiz. Buradan milletimizin de huzur ve güven içinde olmasını, birtakım akıl karıştırıcılara ve provokatörlere fırsat vermeyeceğimizi bilmesini bize itimat etmesini, evlatlarına güvenmesini bir kez daha ifade etmek istiyor, istirham ediyorum" diye konuştu. 

Kaynak: Ajans Bizim