GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-12-2021 11:19   Güncelleme : 22-12-2021 11:19

Türkiye İçin Özel Temsilci Seçimi Eleştirildi

Ermenistan'da, Türkiye ile yapılacak müzakerelerde deneyimli diplomat Serdar Kılıç'ın karşısına 31 yaşındaki deneyimsiz Rubinyan'ın seçilmesi eleştirildi.

Türkiye İçin Özel Temsilci Seçimi Eleştirildi

Ermenistan'da analistler ve muhalif politikacılar,  Başbakan Nikol Paşinyan'ı, diplomatik deneyimi olmayan 31 yaşındaki bir siyasi müttefikini, Türkiye ile yapılacak müzakerelerde Ermenistan'ı temsil etmek üzere atamasını  eleştirdiler.

Ermeni ve Türk hükümetleri geçen hafta iki komşu ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmeye çalışacaklarını ve bu amaçla özel elçiler atayacaklarını duyurmuştu.  

Ankara, 2014-2021 yılları arasında Türkiye'nin ABD büyükelçisi olarak görev yapan kariyer diplomatı Serdar Kılıç'ı bu rol için seçti. Ermeni tarafı ise parlamento başkan yardımcısı ve Paşinyan'ın Sivil Sözleşme partisinin kıdemli üyesi Ruben Rubinyan'ı seçti.

Rubinyan, Paşinyan'ı iktidara getiren 2018 ''kadife devrimi'' sonrasında dışişleri bakan yardımcılığına atandı. Ermenistan'ın eski parlamentosuna seçildikten 8 ay sonra bu görevinden istifa etti.

Rubinyan, bu yıl Haziran ayında yapılan erken genel seçimlere kadar parlamentonun dış ilişkiler komitesine başkanlık etti. Ağustos ayında, mevcut Ulusal Meclisin üç başkan yardımcısından biri oldu.

Paşinyan, Türkiye ile planlanan müzakereleri yürütmek için profesyonel bir diplomat yerine sadık genç bir kişiyi seçme kararının gerekçesini henüz açıklamadı. Hareket, bazıları tarafından Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'na olan güvensizliğinin bir işareti olarak yorumlandı. Paşinyan,  geçtiğimiz yıl içinde ikisi de kariyer diplomatı olan iki dışişleri bakanını görevden almıştı.  

Ana muhalefetteki Hayastan ittifakını temsil eden milletvekilleri, Paşinyan'ın özel elçi seçimi konusundaki endişelerini dile getirdiler. Rubinian'ın çok daha deneyimli Türk temsilci ile  uygun şekilde müzakere etme yetkinliğini ve becerisini sorguladılar.

Bazı Ermeni uzmanlar muhalefetin endişelerini paylaştı.

Kıdemli bir siyasi yorumcu olan Armen Baghdasaryan, ''Rubinyan'ın bu görev için en parlak aday olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca, herhangi bir girişimi becerebileceğine inanmıyorum'' dedi.  

Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi'nde Türkiye konusunda önde gelen bir uzman olan Ruben Safrastian ise ''O bir diplomat değil. Serdar Kılıç gibi deneyimli bir diplomatla görüşmesi zor olacak'' dedi.

İktidar partisinden üst düzey bir milletvekili olan Armen Kaçhatriyan da bu endişeleri reddetti.

Kaçhatriyan, RFE/RL Ermeni Servisi'ne, ''Bu kadar genç yaşta sebepsiz yere meclis başkanı, meclis dış ilişkiler komitesi başkanı ve dışişleri bakan yardımcısı olmuyorsunuz. Bu, adamın o kapasiteye ve potansiyele sahip olduğu anlamına geliyor'' dedi.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermeni ve Türk müzakerecilerin ilk görüşmelerini yakında yapacaklarını duyurdu. Ama somut bir tarih vermedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Ermenistan'a yönelik politikasını Azerbaycan ile koordine etmeye devam edeceğini de yineledi.

Kaynak: Ajans Bizim