GENEL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 11:30

Türkiye İle Kazakistan Arasında 15 Anlaşma

Geliştirilmiş Stratejik Ortaklığa İlişkin Ortak Bildiriye de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev imza attı.

Türkiye İle Kazakistan Arasında 15 Anlaşma

Türkiye ile Kazakistan arasında bugün Ankara’da ulaşım, savunma sanayii, askerî istihbarat, bilişim teknolojileri, kültür, tarım, taşımacılık, ticaret, gümrük, çevre, eğitim, gençlik, iletişim ve arşiv alanında 15 anlaşma imzalandı.

Resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetlerarası görüşmelerden sonra anlaşmalar imza altına alındı.

Bu kapsamda iki ülke arasında Geliştirilmiş Stratejik Ortaklığa İlişkin Ortak Bildiriye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev imza attı.

Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan anlaşmalar şöyle:

Kitle İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması, Hizmet Ticareti Anlaşması'nın Müzakere Çerçeve Belgesi, Veri Değişimi ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Kurulmasına Yönelik Anlaşma, Ekoloji, Jeoloji ve Ormancılık Alanında İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı, Bitki Koruma ve Bitki Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması, Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Askeri İstihbarat İşbirliği Protokolü ile Askeri Arşiv, Askeri Tarih, Askeri Müzecilik ve Askeri Yayım Alanlarında İşbirliği Protokolü, Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması, Sinematografi Alanında Mutabakat Zaptı, Gençlik Politikası Alanında Mutabakat Zaptı, Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı ve Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ