SİYASET
Giriş Tarihi : 07-09-2021 12:52   Güncelleme : 07-09-2021 12:52

Türkiye-Mısır Görüşmesinin İkinci Turu Bugün

Türkiye-Mısır arasındaki işbirliği imkanlarının ele alındığı görüşmelerin ikinci turu bugün ve yarın Ankara'da yapılacak.

Türkiye-Mısır Görüşmesinin İkinci Turu Bugün

Türkiye-Mısır arasıdaki işbirliği imkanlarının ele alındığı görüşmelerin ikinci turu bugün ve yarın Ankara'da yapılacak. 

Türkiye-Mısır siyasi istişarelerinin ikinci turuna Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır heyetine de  Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Loza başkanlık edecek. 7-8 Eylül'de yapılacak görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacak.

Görüşmelerin ilk turu 5-6 Mayıs'ta Kahire’de yapıldı. ''Ön görüşme'' (istikşafi) niteliğindeki bu temaslarda iki ülkenin kısa, orta ve uzun vadedeki işbirliği alanlarını belirlemeye çalışılıyor. 

Temmuz 2013'te, dönemin Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi başbakanlığındaki hükümete darbe yapmış ve yönetime el koymuştu. Darbe sonrasında Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik temsil karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyine düşürülmüştü. 

Kaynak: Ajans Bizim