TARIM
Giriş Tarihi : 30-05-2021 11:51   Güncelleme : 01-06-2021 09:20

Türkmen Seralarını Türkler Yapıyor

Türkmenistan’da sera kurulum hizmetleri veren yabancı firmaların yüzde 90’ının Türk firmaları olduğu belirtildi.

Türkmen Seralarını Türkler Yapıyor

Türkmenistan’da sera kurulum hizmetleri veren yabancı firmaların yüzde 90’ının Türk firmaları olduğu belirtildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliği ile Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Birliği iş birliğinde online “Seracılık Sektörü” toplantısı düzenlendi.                                Antalya ve seracılık sektörüyle ilgili bilgiler veren ATSO Başkanı Davut Çetin, pandeminin tüm dünyayı etkilemeye devam ettiğini, bu süreçte yaşamsal bir öneme sahip olan tarımsal üretimin ve temel gıda maddelerine ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Global ölçekte üretimdeki daralma ve lojistik kanallardaki sorunların da etkisi ile gıda fiyatları 2014 yılından bugüne gözlenen en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çeken Çetin, şunları kaydetti.

‘’Tarımsal üretimin stratejik önemini artırmaya devam edecek. Antalya, Türkiye’nin tarımsal üretim merkezi ve her yıl yaptığı yaklaşık 7,3 milyon ton üretim ile Türkiye bitkisel üretiminin başkenti olmuştur. Türkiye’de örtüaltı üretimin yaklaşık yarısı Antalya’da gerçekleşmektedir. Antalya, 2020 yılında toplamda 1,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Bu ihracatın 900 milyon dolarlık kısmı tarımsal ihracat ve bunun da 585 milyon doları yaş meyve ve sebze sektörü tarafından gerçekleştirilmiştir. Tarımsal üretimle birlikte tarım teknolojileri ve tarımsal AR-GE de de önemli mesafe almış durumdayız. Tohum firmalarımız, tarım teknolojisi üreten sanayi firmalarımız dünyanın dört bir yanına ürün göndermektedirler. Antalya hem üretim hem de ihracatta önemli bir kapasiteye ve tecrübeye sahiptir” dedi.

ATSO olarak tarım sektörünün her alanda önünü açmak gayreti içerisinde olduklarını anlatan Davut Çetin, ‘’UR-GE projeleri ile Oda üyelerini dış pazarlara açarak Brezilya’dan Tayland’a kadar birçok pazara ihracat yapmalarına hatta Özbekistan’da proje yürütmelerine aracı olduk’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral da iki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda son yıllarda ivme kazandığını kaydetti. Oral, şöyle devam etti.

‘’Türkmenistan’ın tarım alanında büyük bir potansiyeli olduğunu gözlemliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da Türkmenistan tarımının, seracılık başta olmak üzere birçok alanda atılımlara açık olduğunu düşünüyoruz. Antalya’nın seracılık alanındaki tecrübelerinin iş birliği açısından güzel bir başlangıç noktası. Pazarda faaliyet göstermek isteyen firmalarımız için önemli fırsatlar var.’’

Sera yatırımları artacak

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Serdarnepes Amannepesov ise Türkiye ile Türkmenistan arasındaki iş birliğinin tarım dahil birçok alanda güzel sonuçlar doğurduğunu bildirdi. 

Amannepesov, ‘’Türkmenistan’da seracılıkta hizmet veren yabancı firmaların yüzde 90’a yakını Türk firmalarıdır. Seracılığın yanı sıra danışmanlık başta olmak üzere tarımla ilgili diğer hizmetlerde de Türkmenistan pazarında faaliyet gösteren yabancı firmaların büyük çoğunluğu Türk firmalarıdır. Ülkede her yıl seralarda üretilen ürünlerin artması ve son yıllarda domates gibi bazı ürünlerde ihracatın katlanarak artması nedeniyle önümüzdeki yıllarda Türkmenistan pazarında sera yatırımlarının artarak devam etmesi öngörülmektedir” diye konuştu. 

Kaynak: Ajans Bizim