SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 10-12-2021 17:12   Güncelleme : 10-12-2021 17:12

Türksat 5B Uydusu 19 Aralık’ta Fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun 19 Aralık Pazar günü saat 06:58’de, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatılacağını açıkladı.

Türksat 5B Uydusu 19 Aralık’ta Fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydumuz, 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 06:58’de, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatılacaktır. Yörüngede teslim edilecek Türksat 5B ile Türkiye’nin aktif haberleşme uydu sayısı 5’e, toplam uydu sayımız da 8’e çıkacak” dedi.

Karaismailoğlu, Türksat Genel Müdürlüğünde yaptığı açıklamada, Türksat’ta uydu, kablotv ve e-devlet hizmetlerine ilişkin bilgi aldıklarını belirterek, Türksat 5A haberleşme uydusunu 8 Ocak 2021’de uzaya gönderdiklerini hatırlattı ve yakın bir zaman önce de Türksat 5B haberleşme uydusunu AIRBUS tesislerinden teslim aldıklarını bildirdi.

Uydunun Fransa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne 29 Kasım’da sevk edildiğini bildiren Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Fırlatma hazırlıkları devam ediyor. Türkiye’nin haberleşme alanındaki faaliyetlerinin konuşulacağı, Türksat 5B uydusunun yörüngeye fırlatılacağı ve ülkemizin gençlerini buluşturacağımız ‘2. Uydu Teknolojileri Haftasını’ 18-19 Aralık’ta Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde gerçekleştireceğiz. Türksat 5B uydumuz; 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 06:58’de, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatılacaktır. Yörüngede teslim edilecek Türksat 5B ile Türkiye’nin aktif haberleşme uydu sayısı 5’e, toplam uydu sayımız da 8’e çıkacak.

“Faydalı yük ve güç değerleri açısından en güçlü uydumuz olacak”

Türksat 5B, Türkiye’nin uydu ve iletişim imkânı olan KA band kapasitesini 15 kat artıracak. Faydalı yük ve güç değerleri açısından en güçlü uydumuz olacak Türksat 5B, sabit sınıf uydularına göre 20 kat daha fazla verimliliğe sahip. Kapsama kapasitesi hayli geniş olacak uydumuzla, Türkiye’nin yanı sıra; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine hitap edebileceğiz. Yeni uydumuz ayrıca, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda, 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.”

“Türkiye’de üretilen iki haberleşme ekipmanı Türksat 5B uydusunda kullanıldı”

Karaismailoğlu, “Ülkemizdeki yerli ve milli uydu yapım çalışmalarımızın en güzel örneklerinden birini Türksat 5B’de görüyoruz” diyerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de üretilen iki haberleşme ekipmanı Türksat 5B uydusunda kullanıldı. Bu sayede, ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi, Türksat 5B uydusu ile gerçekleşecek. 42 derece doğu yörüngesinde 35 yılı aşkın süre hizmet verecek uydumuz; aynı zamanda, denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak. Ayrıca, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle, karasal altyapıyla erişilemeyen yerlere internet altyapısını rahatlıkla kurabileceğiz. 4,5 ton fırlatma ağrılığına ve 15 kW güç kapasitesine sahip Türksat 5B’de yeni nesil elektrikli itki sistemi yer alıyor. Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklik hizmeti de verecek olan yeni uydumuz, bu yörüngelerdeki frekans kullanım haklarımızı da koruyacak. Teknik özelliklerinin ötesinde Türksat 5B, getireceği haberleşme kapasitesindeki artışla, kamu kurumlarımız ve özel şirketlerimiz için önemli bir maliyet ve katma değer avantajı da sağlayacak. Türksat’ın küresel pazarda rekabet gücünü geliştirecek, özellikle denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin biçimde kullanılacak uydumuzla, Türksat’ın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması hedefleniyor.”

“Türksat 6A projesi, uydu ve uzay çalışmalarında çığır açacak”

Açıklamasında, Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla yapımı devam eden Türksat 6A projesine de değinen Karaismailoğlu, projenin Türkiye’nin uydu ve uzay çalışmalarında çığır açacağını söyledi.

Karaismailoğlu, “Türksat 6A ile birlikte, ülkemiz üreten ve ihraç eden ülkeler arasında hak ettiği yerini alacak” diyerek, şöyle devam etti:

“2002 yılına kadar uzay çalışmalarında sadece seyirci rolünde olan ülkemizin, 19 yılda bu alanda kat ettiği mesafe AK Parti iktidarının sağladığı istikrarın önemli sonuçlarındandır. Yerli ve milli uydumuzla, dünyada uydu üretebilen ilk 10 ülke arasına gireceğiz. Bu, üretici ülkelere uydu üretim maliyeti için ödenme ihtimali olan yüz milyonlarca doların ülkemizde kalması anlamına gelmekte. Haberleşme gibi stratejik öneme sahip bir alanda kimseye muhtaç olmayacağız. Ayrıca küresel piyasa değeri 271 milyar doları bulan uydu endüstrisinden pay almamız da mümkün olacak. Küresel uydu sektöründeki göz bebeğimiz olacak TÜRKSAT 6A’nın montaj, entegrasyon ve testleri, Ankara Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yapılmaktadır. Yerli ve milli uydumuz Türksat 6A’yı 2023 yılı içinde uzaya göndermeyi planlıyoruz. Türksat 6A ile Hindistan’ı da içine alan doğu kapsama alanı sayesinde Türkiye’nin uydu kapsama alanı da genişleyecek. Dünyanın önde gelen ülkelerinin, uydu ve uzay çalışmaları ile yarışmak; son 19 yılda ülkemizdeki güven ve istikrar ortamı ile birlikte yerli ve millî teknoloji hamlesinin bir sonucudur.” 

E-Devlet kapısından 57,4 milyona yakın kayıtlı kullanıcı faydalandı”

Bakan karaismailoğlu, Türksat A.Ş.’nin koordine ettiği bir diğer hizmetin de “e-Devlet Kapısı” olduğunu belirterek, bugün itibarıyla, 6 bin 185 ayrı hizmetin verildiği e-Devlet Kapısı’ndan 57 milyon 400 bine yakın kayıtlı kullanıcının faydalandığını bildirdi.

Bu yıl 2 milyar 896 milyon 250 binin üzerinde girişin yapıldığı e-Devlet Kapısı’nda, aylık giriş ortalamasının 241 milyonu aştığını ifade eden Karaismailoğlu, “Devletimize ulaşılan ‘kısa yol’ olarak tanımladığımız e-Devlet Kapısı, ülkemizde kamu ve özel sektör kuruluşlarının elektronik hizmet dönüşümünde öncü rol üstlenmektedir” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim