YEREL
Giriş Tarihi : 25-09-2020 11:45   Güncelleme : 07-10-2020 11:07

Tütünün Başkenti; Adıyaman

Adıyaman’ın en eski çarşısı olan Oturakçı Pazarı’nda, her köşe başında sarmalık tütüne rastlamak mümkün.

Tütünün Başkenti; Adıyaman

Türkiye’de tütün denilince, akla ilk gelen illerin başında Adıyaman gelir. Birçok ilde tütün ekimi yapılır. Ancak sigara tiryakilerinin en çok tercih ettiği tütün, Adıyaman Tütünü. Adıyaman’da ise, daha fazla tercih edilen içimlik tütün; havasıyla, suyuyla serin iklimiyle bilinen Çelikhan bölgesinde yetişir. Çelikhan’da yetişen altın sarısı rengindeki ürün, çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra birçok ilde olduğu gibi, Adıyaman Oturakçı Pazarı’nda satışa sunulur. O nedenle şehir merkezindeki otantik görünümlü tarihi çarşı, sigara tiryakilerinin en çok uğradığı yer. Öyle ki, çarşıyı gezerken her nereye bakarsanız şeffaf poşetler içinde altın rengini andıran içimlik tütüne rastlamanız mümkün.

Adıyaman Manşet” isimli haber portalımızın muhabiri de kamuoyunu bilgilendirmek adına tarihi çarşıyı karış karış gezdi. En çok objektifine takılan ürünlerin başında gelen Çelikhan tütününü görüntülemek için özenle deklanşöre bastı. En güzel kareleri haber metniyle birleştirerek, haber partalımız aracılığıyla ilgililerin bilgisine sundu.

Adıyaman Manşet” ekibi olarak, toplumu ilgilendiren her konuda bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da haber ve görsellerimizle kamuoyunu haberdar etmeye devam edeceğiz. Yeter ki bizi takip edin.  

Adıyaman Manşet