GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-12-2021 00:34   Güncelleme : 21-12-2021 00:34

Tuvalet Kağıdı Fiyatı Dolarla Yarışıyor

Tamamen dolarla ithal edilen selülozdan üretilen tuvalet kağıdı fiyatı bir yılda neredeyse iki kat arttı.

Tuvalet Kağıdı Fiyatı Dolarla Yarışıyor

İthal selülozdan üretilen tuvalet kağıdı fiyatı bir yılda yüzde 86 arttı. 

Perakende analitiği şirketi REM People tarafından yapılan araştırmaya göre, kurlardaki artışın en çok etkilediği ürünler arasında yer alan tuvalet kağıdının fiyatı dolardan hızlı yükseliyor. Tamamen dolarla ithal edilen selülozdan üretilen tuvalet kağıdı fiyatı bir yılda neredeyse iki kat arttı. Bir rulosu 1,2 liradan 2,2 liraya çıkan tuvalet kağıdında en çok 32’li rulo satılıyor. 

Tuvalet kağıdı kategorisi fiyatlama stratejisi olarak ‘High-Low’ metoduyla satılıyor. Yani ürünlerin raf fiyatı üretici tarafından hedeflenen satış fiyatının üzerinde oluyor. Ürünler düzenli bir şekilde sık sık indirimli olarak satışa sunuluyor. Toplam satış hacminin yüzde 90’ından fazlası (market markaları hariç) promosyonlu satışlardan elde ediliyor. Yani tuvalet kağıdının indirimli fiyatları aslında gerçek satış fiyatları oluyor.

Promosyonlu satışların yarısından fazlası 32 rulo ürünlerde gerçekleşiyor. Bunun sebebi; ambalaj ve lojistik gibi maliyetler düşünüldüğünde, en hesaplı rulo başına fiyatın bu ürünler için sağlanması. 

Bir yılda yüzde 86 arttı

 Araştırmaya göre, 32 rulo tuvalet kağıdı promosyonları incelendiğinde Aralık 2020 için ağırlıklı ortalama fiyat 38,4 TL (Rulo başına ortalama fiyat 1.2 TL) seviyesindeydi. Takip eden 12 aylık periyodun sonunda bugün fiyat seviyesi 32 rulo için Aralık 2020’ye kıyasla yüzde 86’lık artışla 71,4 TL (Rulo başına ortalama fiyat 2,2 TL) seviyesine kadar yükseldi. 

 Artışlar henüz yansımadı

Promosyon dünyasının yüzde 70’ini ve üzerinde oranını oluşturan 4 ana marka incelendiğinde henüz markaların son dönemdeki döviz kuru değişikliklerini satış fiyatlarına bütünüyle yansıtmadığı görünüyor. Ancak bu markaların da fiyat artışı yapması kaçınılmaz görünüyor; zira selülozun neredeyse tamamı döviz ile ithal ediliyor.

Artışlar Aralık’ta hızlanacak

 Aralık 2020'de 7,43 TL seviyesinde olan döviz kuru Ekim 2021 tarihine kadar yüzde 30 artış gösterirken, Kasım 2021 tarihinde bu oran yüzde 80, 17 Aralık itibariyle ise yüzde 126 seviyesinde. Aralık 2020 ve Aralık 2021 dönemleri kıyaslandığında, dolar kurundaki artışın (yüzde 126,6), 1 rulo tuvalet kağıdı fiyatına direkt olarak (yüzde 95) yansıdığını gözlemleniyor. 

Bir rulo tuvalet kağıdının ağırlıklı ortalama fiyatı döviz kuru ile oldukça paralel hareket ederken; Kasım ayındaki ani döviz kuru artışının (Dolar/TL - Ekim ayında 9.60, Kasım ayında 13.47) tuvalet kağıdı fiyatlarına yansımasını Aralık ayında görmeye başlıyoruz. 

 Döviz sabit kalsa bile fiyatı artacak

Dolar/TL’nin de enflasyon etkisi altında olmasıyla selüloz fiyatları dolar cinsinden de yükseldiği için; sadece dolar/TL kuru ile değil, mutlak olarak da artış bir fiyat artışı söz konusu olacak. Bu bağlamda kur stabilize olsa dahi fiyatlar bir süre daha artmaya devam edecek gibi görünüyor.

REM Insert Ürün Müdürü Yiğit Özer, ‘indirim broşürlerinin’ takibini yaparak, sonuçlarını web tabanlı, gerçek zamanlı yapay zeka altyapılı bir portal üzerinden sunduklarını söylüyor. Yiğit Özer, elde ettikleri verilerle son dönemde fiyatı hızla yükselen tuvalet kağıdındaki promosyon ve fiyat artışlarını analiz ettiklerini belirtiyor. 

Kaynak: Ajans Bizim