KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-02-2021 14:25   Güncelleme : 22-02-2021 16:53

Tuz Hanı Turizme Kazandırılıyor

Osmanlı döneminde inşa edilerek günümüze kadar ulaşan 200 yıllık tarihi Tuz Hanı'nda restorasyon çalışmalarında sona gelindi

Tuz Hanı Turizme Kazandırılıyor

İl Özel İdaresi tarafından projelendirilerek restorasyon çalışmalarında sona gelinen Tarihi Tuz Hanı, taş mimarisi, kapıları ve tavan ve duvarlarındaki ahşap süslemeleri ile turizme kazandırılıyor. 

Restorasyon çalışmalarında sona gelinen ve bu sezon misafirlerini ağırlamaya hazırlanan Tarihi Tuz Hanı'nın önümüzdeki aylarda hizmete sunulmasıyla birlikte şehir merkezinde bir cazibe merkezi oluşturulması hedefleniyor. 
 Vali Mahmut Çuhadar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık’la birlikte tarihi Tuz Hanı'nda incelemelerde bulunarak devam eden çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.
Taş mimarisi, kapıları ve duvarlarındaki ahşap süsleme ile modern bir şekilde restore edilen Tarihi Tuz Hanı'nın önümüzdeki aylarda hizmete sunularak yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayacağını söyleyen Vali Mahmut Çuhadar, “Tarihi han yapılan çalışmalarla görülmeye değer bir mekân haline geliyor. Adıyaman’ın tarihi mirasında önemli bir yer tutan Tarihi Tuz Hanı'nın bitirilmesi ile birlikte tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan kadim kent Adıyaman’da yerli ve yabancı turistlerin gezebilecekleri, konaklayabilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri bir mekân oluşturulmuş olacak. Bu önemli eserin Adıyaman’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.