SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 16-12-2021 16:39   Güncelleme : 16-12-2021 16:39

''Ücretsiz Veya İndirimli'' Su Tarifesi

Belediyeler, ''hane başlı aylık toplam kullanımın beşte birini aşmayacak'' şekilde ücretsiz veya indirimli su tarifesi belirleyebilecek.

''Ücretsiz Veya İndirimli'' Su Tarifesi

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı (CBK) Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Buna göre, belediyeler ve bağlı idareleri, yetki organlarının aldığı kararla ''hane başlı aylık toplam kullanımın beşte birini aşmayacak şekilde bir üst sınır koymak suretiyle 'insani su hakkı' kapsamında ücretsiz veya indirimli su tarifesi'' belirleyebilecek. 

Sayıştay denetimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin 2019 yılında aldığı kararla kentte hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpü "İnsani Su Hakkı" kapsamında ücretsiz veriliyordu. 

Sayıştay'ın 2020 yılı İSKİ Denetim Raporu'nda ''İnsani Su Hakkı'' uygulamasının mevzuata aykırı olduğu ve kanuni düzenleme gerektirdiği belirtmesi üzerine, İSKİ Yönetim Kurulu, yeni düzenleme yapılana kadar, uygulamayı 14 Aralık'tan itibaren durdurulmasına karar vermişti. Karar tartışmalara neden olmuştu. 

İBB, gerekli kanuni düzenlemenin yapılması ve 'İnsani Su Hakkı' uygulamasının tekrar faaliyete geçmesi için Çevre, Şehircilik ve 
İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvurduğunu açıklamıştı. 

Kaynak: Ajans Bizim