TURİZM
Giriş Tarihi : 01-06-2021 10:17   Güncelleme : 01-06-2021 10:17

Uçuş Yasağı Uzadı, Sektör Kaygılı

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik charter seferlerine getirdiği yasağın 21 Haziran'a kadar uzatılması, ülkedeki turizm sektörünü çaresiz duruma düşürdü.

Uçuş Yasağı Uzadı, Sektör Kaygılı

Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü Irina Turina, charter uçuş yasağının uzatılmasının "sektör için yeni bir ağır darbe" olacağını söylüyor. Sosyal medyada ise günlerdir yasağın kaldırılacağı umuduyla bekleyen ve satın aldıkları Türkiye turlarını iade etmeyen turistler, "son dakika" kararının mağduriyetiyle sert eleştirileri dile getiriyor.  

Yasağın uzatılması kararının da son anda alınmasını da eleştiren Turina, mayıs sonuna kadar Türkiye'ye tur paketi satın alan yarım milyon turistin yüzde 60'ının turları iade etmediğini ya da başka destinasyona yönelmediğini ve sabırla Türkiye'nin açılmasını beklediğini hatırlattı. 

Turina, kaygılarını şu sözlerle dile getiriyor: “Bu durumdaki yüz binlerce turiste, Haziran ve sonrası için Türkiye'ye tur satın alan yaklaşık yarım milyon kişi daha eklendi. Tur operatörlerinin artık onlara sunacak bir ürünü de yok. Çünkü tüm önemli yabancı destinasyonlar kapalı. Rus tatil beldelerinde ise neredeyse hiç boş yer yok. Türk tatil beldelerinin sunduğu seviyede yok. Şimdi, yasağın uzatılması nedeniyle, bazı turistler paralarını geri almaya çalışacaklar. Ama hiç satış yok ki iade edecek para olsun.”

Bunun Rusya turizm pazarı için "eşi görülmemiş bir durum" olduğunu belirten Turina, “Açılmak istenen destinasyonlar turizm sektörüne hiçbir şekilde yardımcı olmaz Hırvatistan, Fas, Mauritius gibi yerler çok talep görmüyor. Ancak oralara bile uçuş sayısı son derece sınırlı" diyor. 

Turina, BFM'e demecinde ise kararın son ana bırakılması için "Bunun birçok açıdan Rus turistlere saygısızlık olduğu" değerlendirmesinde bulunuyor.

Rusya koronavirüs operasyon merkezinin kararıyla, 10 Haziran'dan itibaren Avusturya, Macaristan, Lübnan, Lüksemburg, Mauritius, Fas ve Hırvatistan ile uçuşlar gerçekleşebilecek.

"Ağlayasım geldi..."

Türkiye yasağının son anda uzatılması ile değişik kaynaklara göre ''1 milyon yakın" Rus turist şimdilik "Türkiyesiz" kalırken, sosyal medyadan yükselen eleştiri ve şikayetler haber sitelerine de taşındı.  

İş dünyasının saygın yayın organı BFM'in web sitesinde, Türkiye turu satın alıp gidemeyen Marina adlı bir turistin deneyimi ağzından aktarılırken, “Mecburen Kırım'daki otellere baktım, ağlayasım geldi. Türkiye'deki tatillerden sonra, aldığım hizmetten sonra, otellerinden, hatta nevresimlerinden sonra, Kırım'ı istemiyorum. Ama Türkiye'dekine benzer çok iyi bir otel istesem fiyat tam olarak iki katı... Rusya'da aynı fiyata Türkiye ayarında oteller yapılsa belki alternatif aramazdım" diyor.

BFM'in yorumunda, "Sonuç olarak, iptal edilen turların bedelinin tazmin edilmesinin mali yükü tur operatörlerine düşer. Bu da iflaslara yol açabilir" deniliyor.

Diğer yandan sosyal medyadaki bazı yorumlarda ise gerekli önlemleri turizm sezonu öncesi almadığı ve sezon arifesine bıraktığı gerekçesiyle Türkiye de eleştiriliyor. 

Açılan uçuşlar 

Moskova merkezli TürkRus'un haberine göre Rusya ''operasyon merkezi'' aldığı bazı ülkelere yönelik uçuşlara ilişkin yeni düzenlemeler de getirildi. Buna göre,  2 Haziran 2021'den itibaren Moskova - Londra uçuşları haftada üç kez gerçekleştirilecek.

10 Haziran'dan itibaren Avusturya (haftada iki ), Macaristan (haftada iki) Lübnan (haftada bir) Lüksemburg (haftada bir), Fas (haftada iki kez), Hırvatistan (haftada iki) seferleri yeniden başlayacak.  

Ayrıca 10 Haziran'dan itibaren Rusya'dan Yunanistan, Azerbaycan, Ermenistan, Katar, Özbekistan, Tacikistan, Mısır, Sırbistan, Belarus ve Almanya'ya yönelik uçuş sayıları da artırılacak. 

Kaynak: Ajans Bizim