DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-04-2022 13:13

Ukrayna İhtilafı Silah Şirketlerine Yaradı

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzu Amerikan silah şirketlerinin işine yaradı.

Ukrayna İhtilafı Silah Şirketlerine Yaradı

Bulgaristan’a satılacağı açıklanan sekiz adet F-16’dan sonra Polonya’nın da Amerikan General Dynamics firmasından 250 adet Abrams tankı satın alacağı duyuruldu.

Tankların fiyatı yaklaşık 5 milyar dolar tutuyor. Ukrayna ihtilafından sonra Amerikan silah yapımcılarının sipariş defterleri şişmeye başladı.

Bulgaristan’a satışına onay verilen sekiz f-16’nın fiyatı mühimmatıyla birlikte 1,67 milyar dolar tutuyor.

Almanya da mart ayında F-35 savaş uçaklarından satın almaya karar verdi. 

Polonya’ya geçen hafta ziyarette bulunan ABD Başkanı Joe Biden, bir Polonya atasözüne gönderme de bulunarak, saldırı halinde “bize güvenebilirsiniz” mesajını verdikten sonra sıra ticarî gerçeğe geldi.

Polonya Savuna Bakanı Mariusz Blaszczak, ABD ile imzalanan anlaşmanın, 250 Abrams tankı, kurtarma tankları, saldırı köprüleri (...), eğitim ve lojistik sistemleri ile ciddi miktarda mühimmat alımını kapsadığını belirtti.

Bakana göre, 28 tanktan oluşan ilk parti bu yıl teslim edilecek ve bunlar potansiyel saldırganı caydırmak için Vistül nehrinin doğusuna konuşlandırılacak. 250 tankın teslimatı 2026’ya kadar tamamlanacak. 

Polonya medyasında çıkan haberlere göre, Polonya General Dyamics tarafındsna üretilen 250 M1A2 SEPv3 versiyonunu 250 Abrams tankı, 26 Hercules M882 kurtarma tankı ve 17 M1110 saldırı köprüsü siparişi verdi.

General Dynamics’n yanısıra Avrupa'daki savaş korkusundan yararlanan başka firmalar da var.

Gözlemciler, gelecek yıl ayda 1.000 Stinger ve 1.000 Javelin tanksavar füzesinin Doğu Avrupa ülkelerine gönderilmesi halinde bunun Raytheon ve Lockheed firmalarına 1-2 milyar dolar gelir sağlayacağını belirtiyor.

Raytheon’un Üst Yöneticisi Greg Hayes, Asya, Ortadoğu ve Avrupa’da gerilimin yükselmesinin uluslararası silah satışlarına etkisi olacağını kabul ediyor ve fakat bunun hemen değil ama 2022’den sonrasında olacağını belirtiyor.

Loeckheed-Martin Üst Yöneticisi James Taiclet de “büyük güçler arasındaki rekabetin kızışmasına” göndermede bulunarak, Amerikan savunma bütçesinin tırmanabileceğini belirtiyor.

Son bir ayda Amerikan silah şirketlerinin müşterisi olan bir başka ülke de Kanada! Kanada hükümeti, eskiyen filosunu takviye etmek amacıyla Lockheed yapımı F-35 uçaklarından 88 adet satın almaya karar verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, savunma bütçesinde yüzde 4'lük bir artış teklif etti. Bu oran, enflasyonun gerisinde kaldı ama savunma bütçesi en azından gerilemedi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ