GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-12-2021 11:04   Güncelleme : 12-12-2021 11:04

Üreticide 3, Markette 14,75 Lira

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ‘’Isparta elması üreticide 3, markette 14,75 Lira’’ dedi.

Üreticide 3, Markette 14,75 Lira

Üreticiden ucuza alıp tüketiciye yüksek fiyattan satan marketlerden yakınan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ‘’Isparta elması üreticide 3, markette 14,75 Lira’’ dedi.

Tarım Kredi Kooperatif Market’in 612. Şubesi Isparta’nın Ayazmana mahallesinde açıldı. Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen açılışta yaptığı konuşmada son günlerdeki fahiş fiyat uygulamasına dikkat çekerek, “Üretici bir yıl boyunca uğraşıp, didinip, ürettiği ürünü verdiğinin 5 misli üzerinde marketlerde satıldığını görünce maalesef çok üzülüyor. Isparta Belediyesi olarak makul fiyatlarda satış yapılması için sürekli kontrollerimiz sürüyor’’ dedi.

Tarım marketin amaçlarından birinin de piyasadaki olumsuzlukların giderilmesi olduğunu belirten Başdeğirmen, şunları kaydetti:

‘’Pandemi döneminden sonra dünyada meydana gelen problemlerin ülkemize de yayılması ve bu problemin çok daha ileri gitmesi için mücadele veren bazı kesimlerin gıda ve meyve-sebze ürünlerini fahiş fiyatta artırarak vatandaşlara sunmasından kaynaklanan gelişmedir. 

Üreticinin bir yıl emek vererek ortaya koyduğu ürününü sattığı fiyattan 5-15 kat daha pahalı bir şekilde marketlerde vatandaşlara sunuluyor. Bu üreticilerimizi ve tüketici vatandaşlarımızı çok rahatsız etmekteydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya el atmasından sonra bu olumsuzlukların giderilmesi için bu mağazaların açılması gündeme geldi. Amaç vatandaşlarımızın aldığı ürünleri çok daha uygun ve gerçek fiyatlarıyla alabilmeleridir.’’

Aynı marka, aynı ürün fiyatının farklı marketlerde birbirinden çok farklı olduğunu anımsatan Başdeğirmen, ‘’Bizim Ispartalı elma üreticimiz bir yılda 25 kez ilaç atıyor, budamalarını, sulamalarını yapıyor, topluyor ve depoya koyduğu elmayı da bugün 3 liradan satmak için mücadele veriyor. Ancak bakıyorsunuz ki, bir marketteki Isparta elmasının kilogram fiyatı 14,75 lira. Bu, hak bir satış değil’’ dedi.

Kaynak: Ajans Bizim