YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 13:41

Uşak’ta DSİ Yatırımları Devam Ediyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Uşak’ta 19 yılda 127 tesis projelendirildi.

Uşak’ta DSİ Yatırımları Devam Ediyor

Devlet Su İşleri (DSİ) , içme suyu başta olmak üzere sulama, taşkın koruma ve tarla içi geliştirme, toplulaştırma alanındaki yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda Uşak’ta son 19 yılda 963 milyon liralık yatırım yapıldığı kaydedildi.

DSİ'den yapılan açıklamada, kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturan yatırımlar ile hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetiklendiği belirtildi. Bu kapsamda Uşak il genelinde 19 yılda 127 tesis projelendirilerek hayata geçirildi. Tesislerden 32’isinin baraj ve gölet olduğu, inşa edilen 44 sulama tesisi sayesinde ise 106 bin 740 dekar tarım alanında sulu tarıma geçildiğinin altı çizildi. Yapılan çalışmalar ile verimlilik ve ürün çeşitliliğinin artırıldığı Uşak ilinin ekonomisine geçen yıl 288 milyon liralık katkı sağlandığı, projeler sayesinde 5 bin 337 kişiye istihdam olanağı yaratıldığı bildirildi. 

İnşa edilen 2 içme suyu tesisi ile Uşaklı vatandaşlara yılda 6,4 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edildiğine vurgu yapılarak, il genelinde bir de Yeraltı Suyu Besleme tesisi inşa edildiği açıklandı.

Tarım alanları taşkından kurtarıldı

DSİ tarafından yapılan açıklamada, Uşak’a son 19 yılda 48 adet taşkın koruma tesisi kazandırıldığı, 50 meskun mahal ve 8 bin 40 dekar tarım alanının taşkın ve su baskını riskinin minimize edildiği aktarıldı. Binlerce yıldır iklimi ve tarıma dayalı yapısı ile onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığı hatırlatılan Uşak’ta, toprağın daha verimli ve etkin kullanılabilmesi için il genelinde 113 bin 860 dekar arazide arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesinin de tamamlandı bilgisi verildi. 

Açıklamada, ‘’Uşak’ta şu anda 24 projemiz devam ediyor. Bunlardan 9 tanesi planlama ve proje aşamasında 15 projemizde ise inşaat çalışmalarımız devam ediyor.  Yaklaşık 769 milyon lirayı bulan çalışmalarımız tamamlandığında toplamda 12 bin 020 dekar arazi daha modern sulamaya açılacak. Bölge üreticisi yılda 24 milyon lira daha fazla kazanacak. Ayrıca 600 kişiye de iş olanağı sağlanacaktır’’ ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ