SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 23-12-2021 12:21   Güncelleme : 23-12-2021 12:28

''Utanç Sütunu'' Kaldırıldı

Üst üste yığılmış cesetlerin tasvir edildiği Tiananmen Meydanı katliamı anıt heykeli Hong Kong üniversitesinden kaldırıldı.

''Utanç Sütunu'' Kaldırıldı

1989 Tiananmen Meydanı katliamını anısına Hong Kong'taki bir üniversite kampüsünde yer alan 24 yıllık anıt,  Danimarkalı yaratıcısının itirazlarına rağmen kaldırıldı.

Anıt, Çin'de son derece hassas bir konu olan olayı anmak için Hong Kong'da kalan birkaç kamu anıtından biriydi.

Üst üste yığılmış 50 parçalanmış ve bükülmüş cesedi tasvir eden 26 metrelik ''Utanç Sütunu'', Danimarkalı heykeltıraş Jens Galschiot tarafından, 4 Haziran 1989'da Pekin'in Tiananmen Meydanı'ndaki demokrasi yanlısı protestoculara yönelik kanlı askeri baskı sırasında kaybedilen yaşamları simgelemek için yapıldı.  

İşçiler, dün gece geç saatlerde Hong Kong Üniversitesi'ndeki anıta barikat kurdu. Muhafızlar tarafından devriye gezen bineklerle çevrili alandan sondaj sesleri duyuldu.  

Heykelin sökülmesi , Hong Kong yasama seçimlerinde Pekin yanlısı adayların ezici bir zafer kazanmasından günler sonra geldi. Kaldırma işlemi aynı hafta içinde gerçekleşti.  

Utanç Sütunu anıtı, aktivistler ve insan hakları grupları protesto ederken bile üniversitenin anıtın kaldırılmasını talep etmesiyle Ekim ayında bir sorun haline geldi.

Galschiot, kendisine Hong Kong'un ulusal güvenlik yasası uyarınca zulme uğramaması için yasal dokunulmazlık verilmesi koşuluyla Danimarka'ya geri götürmeyi teklif etti, ancak şu ana kadar başarılı olamadı.

Üniversiteden Perşembe günü yapılan açıklamada, ''Hiçbir parti, heykeli kampüste sergilemek için üniversiteden herhangi bir onay almamıştır ve üniversite, herhangi bir zamanda bununla başa çıkmak için uygun önlemleri alma hakkına sahiptir'' dedi.  

Heykeltıraş Galschiot, heykele neler olduğunun yalnızca sosyal medyadan ve diğer haberlerden haberdar olduğunu belirterek, ''Tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz ama korkarım onu ​​yok edecekler. Bu benim heykelim ve benim mülküm'' dedi.  

Galschiot, heykeli korumak için gerekirse üniversiteye dava açacağını belirtti.  

Kaynak: Ajans Bizim