SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 07-01-2022 15:13   Güncelleme : 07-01-2022 15:13

Valilik Önünde 10 Ceset!!

Şehirde valilik binası önüne, içinde 10 ceset bulunan bir araç bırakıldı.

Valilik Önünde 10 Ceset!!

Meksika'nın Zacatecas kentinde, valilik binası önüne, içinde 10 ceset bulunan bir araç bırakıldı. 

Guardian'ın haberine göre, eyalet valiliği binasının önündeki meydana, içinde sıkıştırılmış 10 ceset bulunan bir SUV bırakıldı. Gece bırakıldığı belirtilen cesetlerde belirgin dayak izleri ve morluklar vardı. 

Güvenlik sorumluları, bir adamın aracı plazaya kadar sürdüğünü, meydana park ettikten sonra ara sokaklarda kaybolduğunu belirtti.

Eyalet valisi David Monreal, ofisinde çekilen bir videoda, Plaza de Armas olarak adlandırılan binanın önüne kadar gelerek, işkence görmüş kişilerin cesedini bıraktıklarını söyledi. 

Monreal, Zacatecas'ta güvenliğin büyük bir sorun olduğunu belirtti ve şiddeti azaltma sözü verdi, "Azar azar huzurumuzu geri kazanacağız. Aldığımız şey lanetli bir mirastı” dedi.

Geçen yıl 31 bin 615 cinayet işlendi

Zacatecas, rakip çeteler arasındaki uyuşturucu savaşları nedeniyle ülkenin en şiddetli bölgelerinden biri haline geldi. Resmi verilere göre, 2021'de bin 50 cinayet kayıtlara geçti. Bu rakam 2020'yi göre 260 daha fazla. 

Eyalet, uyuşturu ve özellikle de güçlü sentetik ağrı kesici fentanil kaçakçılığında, kuzeye, ABD sınırına doğru önemli bir geçiş güzergahı. 

Bir dönem, şu anda feshedilmiş olan Zetas kartelinin egemenliğine giren Zacatecas, çok sayıda kartel arasındaki savaşa sahne oluyor. Bunlar arasında Sinaloa, Jalisco, Gulf ve Kuzeydoğu kartelleri ile kendilerine “Taliban” diyen Zetaların kalıntıları yer alıyor.

Başkan Andrés Manuel López Obrador, Meksika'daki cinayetleri önemli ölçüde azaltamadı. 2021'in ilk 11 ayında 31 bin 615 cinayet işlendi. Bu rakam 2020'deki 32 bin 814'ten sadece yüzde 3,6'lık bir düşüş anlamına geliyor. 

Kaynak: Ajans Bizim