SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 24-05-2022 17:24

Vapurda Yangın Çıktı: 7 Kişi Öldü!

Filipinler'de 130'dan fazla kişiyi taşıyan bir feribot alev aldı. Yedi yolcu öldü, denize atlayan birçok kişi diğer gemiler tarafından kurtarıldı.

Vapurda Yangın Çıktı: 7 Kişi Öldü!

Kasaba yöneticisi Filomena Portales, yangının makine dairesinden M/V Mercraft 2'nin üst yolcu güvertesine hızla yayıldığını ve Real'deki bir limana yaklaştığını söyledi. Gemi, Polillo Adası'ndan Quezon eyaletindeki kasabaya gidiyordu.

Sahil güvenlik yetkilileri, 134 yolcu ve mürettebattan birçoğunun suya atladığını ve denizden motorbotlar ve kargo gemileri tarafından toplandığını bildirdi.

Portales, yaptığı açıklamada, balıkçı tekneleri ve diğer gemilerin hızla yetiştiğini ve herkesin yardım ettiğini, bu nedenle kurtarma işleminin hızlı olduğunu söyledi. 

Sahil güvenlik tarafından yayınlanan resimler, feribotu saran yangını ve feribottan yükselen koyu dumanı gösteriyor. Yaralılar ambulans minibüslerine götürülürken, bir kurtarıcı bilincini kaybetmiş bir yaralıyı göğsüne bastırarak diriltmeye çalıştı.

Sahil güvenlik, feribotta bulunan herkesin arandığını ve yaralanan 24 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Portales, yedi yolcunun yanma ve boğulma sonucunda yaşamını yitirdiğin, bir yolcunun ise yüzerken kalp krizi geçirdiğini söyledi. 

Yetkililer, müfettişlerin yangını araştırdıklarını ve Mercraft 2'nin sahibi tarafından işletilen diğer feribotların güvenlik denetimlerinden geçerken büyük olasılıkla faaliyetinin askıya alınacağını söyledi. Enkaz Real'de kıyıya çekildi.

Filipin takımadalarında sık görülen fırtınalar, bakımsız tekneler, aşırı kalabalık ve güvenlik düzenlemelerinin zayıf uygulanması nedeniyle deniz kazaları yaygındır. Aralık 1987'de, Dona Paz feribotu bir yakıt tankeriyle çarpıştıktan sonra batmış ve dünyanın en kötü deniz felaketinde 4 bin 300'den fazla kişi ölmüştü.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ