TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 24-12-2021 11:33   Güncelleme : 24-12-2021 11:33

Yalanabilir TV Ekranı İcat Edildi

Japon bir profesör ve ekibi, ekrandaki lezzetleri deneyimlemek için ekranın yalanmasına izin veren bir televizyon ekranı icat etti.

Yalanabilir TV Ekranı İcat Edildi

Gece geç saatlerde TV izlerken bir reklamda pizza veya buz gibi bir içecek görüp canı isteyenler artık tadına bakabilecek.  

Japon bir profesör, yemek tatlarını taklit edebilen ''yalanabilir'' bir  televizyon ekranı cihazı için bir prototip geliştirdi.  

Tokyo'da Meiji Üniversitesi'nde profesör olan Homei Miyashita, cihaza  TV'nin Tadını Çıkar (TTTV) olarak adlandırdı. Belirli yiyeceklerin tatlarını taklit etmek için kombinasyon halinde salınan bir tatlandırıcı teneke kutu kullanan cihaz, kullanıcıların yalayabileceği, TV veya tablet ekranı üzerinde yuvarlanan bir film tabakasına 10 kutudan aroma püskürterek çalışıyor.

Kullanıcılar farklı aromalar kullanarak yiyeceklerin tadını istediği gibi değiştirebilir.

Homei Miyashita, ''Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yeme deneyimi yaşamalarını mümkün kılmak. Pandemi sırasında dünyanın dört bir yanından gıdalarla etkileşim kurmak isteyen insanlar için faydalı olabilecek'' dedi.  

Miyashita, prototipini geçen yıl geliştirdiği cihazın kullanıcılara yaklaşık 875 ABD dolarına mal olacağını söyledi.  

Profesör Miyashita,  cihazın aşçılar veya şarap garsonları için uzaktan eğitim sınıflarında da yardımcı olabileceğini belirtti.

Kaynak: Ajans Bizim