YAŞAM
Giriş Tarihi : 09-05-2022 16:29

Yaralı Balaban Tedavi Ediliyor

Kayseri’de yaralı olarak bulunan dünyanın en küçük balıkçı kuşu Balaban tedavi için veteriner hekimi teslim edildi.

Yaralı Balaban Tedavi Ediliyor

Kayseri’de yaralı olarak bulunan, genel olarak Afrika, Avrupa, Asya ve Avustralya'da yayılış gösteren göçmen kuşlardan Balaban, tedaviye alındı.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğüne gelen ihbar doğrultusunda ekipler, Kayseri’nin Kocasinan ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’ne giderek, işçiler tarafından bulunan yaralı küçük Balaban kuşunu teslim aldı. Uçma güçlüğü çeken yaralı küçük Balaban ekipler tarafından, Kayseri Büyükşehir Belediyesine bağlı Harikalar Diyarındaki veteriner hekime gerekli tedavi ve bakımını yaptırmak üzere teslim edildi. 

Yaralı kuşun gerekli tedavi ve bakımının yapılmasının ardından doğal yaşam ortamına bırakılacağı kaydedildi. Yapılan açıklamada, ‘’Göçmen bir kuş türü olan küçük Balaban, balıkçılgiller familyasına ait bir kuş türü olup, Afrika, Avrupa, Asya ve Avustralya'da yayılış gösterirler. Fiziksel yapısı itibariyle en dünyada bulunan en küçük balıkçıllardan birisidir. Ekolojik sistemde oldukça önemli bir yere sahip olan balıkçıl kuş türlerinin avlanılması 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve Merkez Av Komisyonu kararınca yasaktır’’ denildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ